Uprawa bezorkowa: wady i zalety - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Uprawa bezorkowa: wady i zalety

Artykuły > Uprawa i hodowla
Uprawa bezorowa staje się coraz bardziej popularna wśród rolników, zwłaszcza tych młodych, nastawionych na innowacyjne i nowoczesne podejście do kwestii uprawy gleby. Przede wszystkim uprawa bezorkowa czyli inaczej mówiąc pasywna nie wymaga tak dużej ilości czasu jak w przypadku uprawy tradycyjnej. Jednak oszczędności są nie tylko w czasie, ale także w obszarze finansowym.

Uprawa bezorkowa umożliwia jednokrotne przejechanie przez dany obszar ziemi, a tym samym ziemia nie jest ugniatana przez wielokrotne przejazdy, co powoduje przede wszystkim oszczędności w ilości zużytego paliwa, ale także oznacza to mniejszą amortyzację sprzętu. Uprawa bezorkowa bardzo korzystnie wpływa na stan gleby, zwłaszcza na jej strukturę. Ziemia jest dokładnie mieszana i spulchniona, aby umożliwić jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju roślin. Zdecydowanym plusem uprawy bezorkowej jest to, że można używać jej w przypadku posiadania nawet bardzo nierównego ternu z licznymi wzniesieniami oraz pagórkami.
Kolejnym plusem uprawy pasywnej jest to, że w okresach suszy ogranicza ona parowanie wody z gleby. Uprawa tradycyjna sprawia, że gleba traci dużo wilgoci w wyniku wielokrotnego poruszania jej maszynami rolniczymi. Uprawa bezorkowa radzi sobie z większością pozostałości po żniwach, przez co resztki te tworzą naturalny kompost, polepszając jakość gleby. Duża korzyść z uprawy bezorkowej to możliwość ocalenia dużej ilości dżdżownic, które z kolei tworząc korytarze poprawiają strukturę gleby (między innymi przez usuwanie resztek roślin, a także zapewnienie lepszego napowietrzenia gleby).

Minusem przejścia na uprawę bezorkowa jest fakt, że w pierwszych latach stosowania tego typu techniki mamy do czynienia ze wzrostem dużej ilości chwastów, nawet takich, które wcześniej nie pojawiały się w tym miejscu. To spora uciążliwość. Wynika ona między innymi ze zmiany struktury gleby oraz chwilowemu pogorszeniu się jej struktury. W tym przypadku należy więcej środków finansowych przeznaczyć na opryski na chwasty.
Wróć do spisu treści