MTZ Belarus - Mińska Fabryka Traktorów - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

MTZ Belarus - Mińska Fabryka Traktorów

Producenci
O holdingu „MTZ-HOLDING”

Mińska fabryka traktorów powstała 29 maja 1946 roku. Dziś fabryka zatrudniająca ponad 16 000 osób stała się jednym z największych producentów maszyn rolniczych nie tylko w krajach WNP, ale i na świecie. A słynny znak firmowy „Białoruś” ma dla nas wielką wartość - nie tylko komercyjną, ale także do pewnego stopnia patriotyczną.

Prace zbliżały się krok po kroku do produkcji światowej sławy traktorów. Pierwszym produktem prac był silnik rozruchowy, rozpoczęto produkcję ciągników od pojazdów gąsienicowych. A w 1953 roku rozpoczęto produkcję ciągników zmęczonych powietrzem, co zadecydowało o dalszej specjalizacji przedsiębiorstwa. W 1958 roku Mińska Fabryka Traktorów wyprodukowała swój stutysięczny ciągnik.

25 lipca 1966 MTZ otrzymało Order Lenina za osiągnięcia w pracy, tworzenie nowych konstrukcji maszyn i wprowadzanie zaawansowanej technologii. 22 stycznia 1971 r. Zespół roboczy traktorów otrzymał Order Rewolucji Październikowej za wielki sukces w produkcji ciągników, w korzystaniu z zaplecza produkcyjnego i za rozwój konstrukcji ciągników o dużej wydajności. Milionowy ciągnik zjechał z linii produkcyjnej w listopadzie 1972 roku.

W 1995 roku grupa pracowników zakładu otrzymała Państwową Nagrodę Republiki Białorusi za opracowanie kompaktowych maszyn. Na bazie wyprodukowanych ciągników „Białoruś” oraz z wykorzystaniem ich podzespołów i zespołów rozpoczęto produkcję 15 modeli tzw. Maszyn alternatywnych: użytkowych, leśnych, transportu kopalnianego, załadunkowego.

Choć koniunktura na światowym rynku w latach 1998-1999 charakteryzowała się znacznym spadkiem sprzedaży, MTZ utrzymała swoją pozycję wśród największych eksporterów ciągników zarówno w krajach WNP, jak i na największych światowych rynkach: w 1999 roku wyprodukowano MTZ 57,7% całości ciągniki wyprodukowane w krajach WNP.

Rozwijające się rynki zagraniczne Firma MTZ jako pierwsza wśród producentów ciągników w WNP certyfikowała wszystkie produkowane ciągniki na zgodność z normami Unii Europejskiej w Silsoe (Wielka Brytania). Na początku maja 2000 roku nasze przedsiębiorstwo (has- удалить) uzyskało certyfikat zgodności ISO-9001 na projekt i produkcję ciągników. A to oznacza, że ​​system jakości ustanowiony w MTW spełnia wymagania norm międzynarodowych. Potwierdzają to również wyniki audytu certyfikującego, przeprowadzonego przez TUV-Thuringia (Niemcy).

W 2006 roku MTZ obchodziło 60-lecie istnienia. Za wybitne osiągnięcia w rozwoju gospodarczym przedsiębiorstwo zostało odznaczone Honorowym Sztandarem Republiki Białorusi. W październiku 2008 roku specjaliści Mińskiej Fabryki Traktorów przywieźli złoty medal z rosyjskiej wystawy rolno-przemysłowej „Złota Jesień”, która odbyła się w Moskwie. Z kolei w 2009 roku na Międzynarodowej Wystawie Specjalistycznej „AGRITECHNICA” w Hanowerze prezes Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG) Karl Albrecht Bartmer wręczył srebrny medal przedstawicielom białoruskiego przemysłowego okrętu flagowego. Po raz pierwszy w całej historii firmy „AGRITECHNICA” producent z krajów WNP zdobył tak wysokie wyróżnienie. Jednym z efektów naszego udziału w VI Międzynarodowej Specjalistycznej Wystawie Maszyn Rolniczych „AgroTech Rosja - 2011”, która odbyła się w Moskwie w ramach „Złotej Jesieni”, po raz kolejny stał się najwyższym wyróżnieniem próby, a także Chłopów „Choice Award”. Dziś klientom oferujemy ponad sto modeli ciągników w ponad dwustu wariantach montażowych do wszystkich warunków klimatycznych i eksploatacyjnych. Nowe modele dają ogromne możliwości zjednoczenia z maszynami rolniczymi różnych producentów. Wszystkie sprzedawane ciągniki posiadają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normami Unii Europejskiej oraz testy homologacyjne w największych ośrodkach testowych krajów zachodnich. OJSC „MTZ” projektuje, produkuje i eksportuje ciągniki kołowe i części zamienne do nich, uruchamia ich produkcję na podstawie licencji za granicą, zakłada i prowadzi serwis dostarczonych maszyn, prowadzi szkolenia w zakresie obsługi i konserwacji produkowanych maszyn.

W chwili obecnej powstają wszystkie niezbędne warsztaty pomocnicze w zakładach obsługujących produkcję podstawową, a także warsztaty zajmujące się produkcją wyposażenia niestandardowego i naprawą funduszy podstawowych. Produkcja metalurgiczna MTZ posiada duży kompleks nowoczesnych warsztatów zmechanizowanych, których produkcja oparta jest na odpowiednio wysokim poziomie technicznym. Każdą z nich można porównać z odrębnymi pracami.

Konkurencyjność produktów OJSC „MTZ” jest sprawdzana przez samo życie i długą reprezentację na rynkach krajów rozwiniętych. Rolników na całym świecie przyciągają ciągniki „Białoruś” przede wszystkim ze względu na ich niezawodność serwisową, łatwość obsługi, dostępność serwisu i rozsądne ceny.
Historia MTZ

1946
Przewodniczący Rady Ministrów ZSRR I. Stalin i Prezes Rady Ministrów ZSRR J. Chuzaev podpisali historyczny dekret rządu radzieckiego nr 1142 „O budowie Mińskich Zakładów Ciągnikowych”, który zobowiązywał Ministerstwo Inżynierii Rolniczej ZSRR i Rada Ministrów BSRR przystąpiły do ​​budowy Mińskich Zakładów Ciągnikowych o wydajności 50 ciągników gąsienicowych dziennie z silnikami Diesla o mocy 37 koni mechanicznych, uruchamiając je w 1948 roku.

1947
Sesja plenarna Komitetu Centralnego KPZR (b) zidentyfikowała priorytety wzmocnienia i rozwoju rolnictwa kraju w ostatnim okresie, budowę mińskich traktorów ogłoszono ogólnounijną konstrukcją szokową.

Wyszedł pierwszy numer połączonej gazety o dużym nakładzie „Traktor”. Stała się prawdziwą Kroniką zweryfikowanych analitycznie planów i programów, Chwalebnych Osiągnięć Patriotycznych i bogatego duchowo życia białoruskich konstruktorów traktorów. Pierwszym redaktorem gazety został dziennikarz Michaił Jegorowicz Kusow.

1948
W warsztacie diesla zainstalowano pierwszą automatyczną linię technologiczną głowicy silnika. W październiku - listopadzie Rada Naukowo-Techniczna Ministerstwa Przemysłu Motoryzacyjnego ZSRR z udziałem akademika Ye.A. Chudakova dokonała przeglądu i zatwierdziła projekt ciągnika kołowego. W 31. rocznicę Wielkiego Października zmontowano pierwszy rozrusznik.

1949
18 czerwca w warsztacie doświadczalnym zakończono montaż pierwszej próbki ciągnika kołowego konstrukcji roślinnej. Główny konstruktor mińskich ciągników Ivan Iosifovich Drong zaproponował nadanie nowej maszynie szlachetnej i chwalebnej nazwy „Białoruś”, pod którą rozpoczęła swoją podróż po Ziemi.

1950
4 listopada, w przededniu 33. rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej, Konstruktorzy traktorów wręczyli Ojczyźnie prezent - pierwszy traktor „Kirowiec” (KD-35). To pierwsze zwycięstwo było początkiem seryjnej produkcji ciągników gąsienicowych. W tym roku uruchomiono mińską fabrykę traktorów.

1951
Pierwsze ciągniki zrywkowe „KT-12” zjechały z głównej linii produkcyjnej zakładu.

1953
14 października z głównej linii produkcyjnej zjechał pierwszy traktor kołowy rodziny „Białoruś” MTZ-2 o mocy 36 koni mechanicznych.

1956
W styczniu wyprodukowano pierwsze egzemplarze ciągnika kołowego „Białoruś” MTZ-5, a także skidery TDT-40 i TDT-60. W maju rozpoczęła się seryjna produkcja ciągników skidderowych TDT-40. Wyprodukowano pierwsze egzemplarze eksperymentalnego diesla „D-50”, nowy ciągnik przekroczył moc swojego poprzednika o 10 koni mechanicznych, stał się lżejszy o 350 kilogramów.

1957
W związku z produkcją 50-tysięcznego ciągnika pracownicy przedsiębiorstwa otrzymali pozdrowienia od Centralnego Komitetu KPZR i Rady Ministrów BSRR.

1958
5 maja z głównego przenośnika zjechał 1 tysięczny białoruski traktor.

1959
Masową produkcję ciągników kołowych „Belarus” pierwszej generacji uzupełniają maszyny МТZ-5С / МС. Ciągnik MTZ-50 pomyślnie przeszedł testy państwowe.

1961
22 czerwca 200-tysięczny traktor został zmontowany i włamany na głównym przenośniku. W październiku nowy główny przenośnik montażowy został oddany do użytku przemysłowego. Powstało Ogólnounijne Stowarzyszenie „Traktoroexport”. Od początku swojej działalności na dużą skalę wszystkie radzieckie ciągniki kołowe i gąsienicowe sprzedawane były za granicą pod symbolem „Białoruś”, co świadczyło o ich światowym prestiżu i dużej konkurencyjności.

1962
Pierwsza maszyna produkcyjna МТZ-50PL - przejściowy model ciągnika „Belarus” zjechała z głównego przenośnika, przeprowadzono non-stop transfer do produkcji nowych maszyn.

1963
Zespół projektowanego działu Głównego Konstruktora, pilotażowej wytwórni wykonał pierwsze próbki ciągnika MTZ-80 o mocy 90 koni mechanicznych. Mińska Fabryka Silników - uruchomiono wyspecjalizowane przedsiębiorstwo produkujące silniki Diesla. 10 sierpnia 300-tysięczny ciągnik „Białoruś” zjechał z głównego przenośnika Mińskiej Fabryki Traktorów.

1964
Rozpoczęto masową produkcję ciągników „Belarus” МТZ-52.

1965
23 marca 400-tysięczny ciągnik „Białoruś” zjechał z głównego przenośnika MTZ. W kwietniu miało miejsce uroczyste otwarcie pałacu kultury mińskich traktorów.

1966
W Mińskiej Fabryce Traktorów utworzono centrum naukowo-badawcze. Za osiągnięcia w realizacji Planu siedmioletniego, za stworzenie nowych konstrukcji maszyn i wprowadzenie nowej technologii prace zostały nagrodzone Orderem Lenina. W sierpniu 500-tysięczny białoruski ciągnik został zamontowany na głównym przenośniku MTZ.

1971
Za wielkie osiągnięcia ekip w wykonywaniu zadań związanych z produkcją ciągników i tworzeniem projektów maszyn rolniczych o dużej mocy, miński zakład ciągnikowy Orderu Lenina otrzymał Order Rewolucji Październikowej.

1972
Za wielkie osiągnięcia ekip w wykonywaniu zadań związanych z produkcją ciągników i tworzeniem projektów maszyn rolniczych o dużej mocy, miński zakład ciągnikowy Orderu Lenina otrzymał Order Rewolucji Październikowej. 5 listopada o godzinie 11.45 rozpoczął się montaż milionowego ciągnika na przenośniku głównym.

1973
Zbudowano pierwsze eksperymentalne ciągniki z rodziny MTZ-80 „Białoruś”, znacznie mocniejsze od maszyn MTZ-50 io 30% wydajniejsze. Białoruski ciągnik MTZ-80 przeszedł pomyślnie testy na University of Lincoln (USA, Nebraska).

1975
Państwowy Komitet Nauki i Techniki ZSRR w swojej decyzji uznał ciągnik MTZ-80 „Białoruś” za najlepszą maszynę roku.

1976
Rada Ministrów Białoruskiej SRR w związku z 30-leciem Mińskiej Fabryki Traktorów nadała jej imię Włodzimierza Iljicza Lenina.

1982
Wykonano ciągniki do uprawy doświadczalnej MТZ-100 i МТZ-102, a także przykładowe maszyny do uprawy warzyw, melonów i tykw MTZ-81 i MTZ-82, ich modele do uprawy ryżu МТZ-82P i bawełny МТZ-80X / М.

1984
Kolejne duże zwycięstwo robotnicze białoruskich konstruktorów traktorów: 2-milionowy ciągnik „Białorusi” zjechał z głównego przenośnika miińskich ciągników.

1985
Prezydium Wielkiego Churala Ludowego Mongolskiej Republiki Ludowej przyznało mińskim ciągnikom zamówienie „Gwiazda Polarna” za długoterminowe dostawy wysokiej jakości produktów do MPR. W latach 1971-1985 MTZ wyprodukowało 1.319.706 ciągników „Białoruś”, w tym 13.826 maszyn powyżej celu.

1989
Zakład produkcyjny pilotażowy skończył 40 lat. W tym okresie wyprodukowała ponad 800 próbek ciągnika „Belarus”. Tam rozpoczęli swoją podróż do testów fabrycznych, wydziałowych i państwowych. Rozpoczęto budowę nowego, nowoczesnego ośrodka zdrowia mińskich traktorów.

1990
Rozpoczęto seryjną produkcję dwukołowego ciągnika МТW-05.

1991
Sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPZR, Prezydent ZSRR M.S. Gorbaczow odwiedził fabrykę traktorów w Mińsku. Rozpoczęto seryjną produkcję czterokołowych miniciągników МТZ-082 oraz dwukołowych ciągników МТW-06.

1995
Wizyta Mińska Fabryka Ciągników Prezydenta Republiki Białorusi A. G. Łukaszenki. 8 czerwca 3-milionowy traktor zjechał z głównego przenośnika robót.
Przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję małych ciągników МТZ-210/200 i МТZ-082.

1996
29 maja białoruscy konstruktorzy traktorów obchodzili 50-lecie budowy traktorów w Mińsku. Do tego dnia białoruski park ciągników liczył około 100 000 maszyn, w WNP - co drugi ciągnik to „Białoruś”, ponad 500 000 maszyn MTZ zostało wyeksportowanych do dalekich krajów. Powstały trzy gamy maszyn ciągnikowych: małogabarytowe (6-35 KM), uniwersalne (55-120 KM) i ogólnego przeznaczenia (120-210 KM).

1997
Ciągniki „Białoruś” serii 800, 900, 1000 otrzymały brytyjskie certyfikaty jakości nr 001, 002, 003. W tym roku zespół białoruskich konstruktorów ciągników wyprodukował ponownie połowę tego, co cała fabryka ciągników WNP.

1998
W trakcie negocjacji delegacji rządowej w Jugosławii osiągnięto porozumienie o rozpoczęciu montażu w tym kraju mińskich fabryk traktorów.

1999
Przedsiębiorstwo rozszerzyło geografię dostaw produktów na rynki światowe. Ciągniki „Belarus” pojawiły się w Mauretanii, Jemenie, Sudanie.

2000
Rozwijające się rynki zagraniczne MTZ jako pierwszy wśród producentów ciągników w WNP certyfikował wszystkie produkowane traktory na zgodność z normami Unii Europejskiej w Silsoe (Wielka Brytania). Na początku maja 2000 roku nasze przedsiębiorstwo uzyskało certyfikat zgodności ISO-9001 w zakresie projektowania i produkcji ciągników. A to oznacza, że ​​system jakości ustanowiony w MTZ spełnia wymagania norm międzynarodowych. Potwierdzają to również wyniki audytu certyfikującego, przeprowadzonego przez TUV-Thuringia (Niemcy).

2002
Pukhovoy Alexander Alekseevich został mianowany dyrektorem generalnym PO „MTW”, dyrektorem generalnym RUE „MTZ”. Linia montażowa ciągników „Białoruś” została otwarta na bazie spółki akcyjnej Zakład Leninskaja Kuźnia koncernu „Ukrprominvest” w Kijowie.

2003
Dwie próbki testowe ciągników „Belarus MTW-2822” - najpotężniejszych maszyn serii ciągników kołowych (280 KM) zostały wyprodukowane w Mińskich Zakładach Ciągników. Spółka LLC „Torgovyj dom MTZ-ElAZ” została założona w Elabuga (Rosja).

2004
Przywrócono milionowy ciągnik MTW-52, który został wydany w przedsiębiorstwie w 1972 roku. Wszystkie komponenty i części maszyny zostały całkowicie wymienione. Zostały wykonane specjalnie w zakładzie produkcji pilotażowej MTZ, ponieważ model ten nie był już produkowany w zakładzie. Był tam napis „Drugie życie - do 1 milionowego. 1972-2004. ” na masce zaktualizowanej kabiny. Mińskie zakłady ciągnikowe rozpoczęły produkcję ciągników z silnikami certyfikowanymi na normę „Euro-2”.
Minsk Gear Works z oddziałem w Lepel, Homel pracuje z „Siłownikiem hydraulicznym” z oddziałami w Narovlii i Khoinikach, fabryka maszyn Mozyr stanowiła część PO „MTZ”. Dwa kołchozy w regionie Logoysk zostały przyłączone do mińskich ciągników i stały się warsztatami rolniczymi RUE „MTZ”. Potem zjednoczyli się w jednym sklepie - „Gayna”.

2005
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko pogratulował pracownikom PO „Mińska Fabryka Traktorów” wielkiego zwycięstwa robotniczego - wyprodukowania 40-tysięcznego ciągnika „Białoruś” w 2005 roku. Próbkę ciężkiego ciągnika o mocy 360 KM wyprodukowano w Mińskich zakładach ciągnikowych. Nowy, mocny ciągnik MTZ-2022 o mocy 210 KM otrzymał wówczas etykietę „Złoty status jakości”.

2006
Mińska fabryka traktorów obchodziła 60-lecie istnienia. Za wybitne osiągnięcia w rozwoju gospodarczym przedsiębiorstwo zostało odznaczone Honorowym Sztandarem Republiki Białorusi. Wytworzenie próbki testowej ciężkiego ciągnika „Belarus” o mocy 450 KM, niespotykanego nigdzie indziej na świecie, ograniczyło się do jubileuszu prac.
28 grudnia 50-tysięczna maszyna, montowana od początku 2006 roku, zjechała z przenośnika głównego na pierwszej zmianie na RUE „MTZ”. Prezydent Białorusi Aleksander Grigoriewicz Łukaszenko pogratulował zespołowi RUE „MTZ” tej doniosłej okazji.

2007
Zbudowano pierwszy przykładowy model „Belorus-2822DTS” o mocy 280 koni mechanicznych z niemieckim silnikiem „Deuts”, spełniający wymagania parametrów ekologicznych Tier 2A. Ciągnik przeszedł pomyślnie testy parametryczne i wytrzymałościowe. Rozbudowano sieć dystrybucji towarów naszego przedsiębiorstwa za granicą. Powstały autorskie podmioty sieciowe w Rumunii i Bułgarii, powstały nowe montownie w Kazachstanie i Rosji. W czerwcu system zarządzania jakością RUE „MTZ” pomyślnie przeszedł recertyfikację na zgodność z wymaganiami STB (Normy Republiki Białorusi) ISO 9001-2001 w krajowym systemie certyfikacji oraz w systemie TGA (Niemcy). ważność certyfikatów została przedłużona do 2010 roku. Ministerstwo Przemysłu Republiki Białorusi przyznało nagrodę za osiągnięcia RUE „MTW” w dziedzinie jakości produktów. W tym roku na RUE „MTZ” trwały prace nad przygotowaniem do wprowadzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w oparciu o międzynarodową normę OHSAS (Occupational Health and Safety Assessment Scheme) - 18001 oraz krajową STB-18001.

2008
Bobrujska wytwórnia części i zespołów ciągników rozpoczęła montaż ciągników 422 i 622 „Białoruś”. 11 października 2008 w Biszkeku otwarto montownię MTZ. Montowano ciągniki „Białoruś” model 82.1. Październik 2008 r. Mińscy specjaliści z branży ciągników przywieźli duży złoty medal z rosyjskiej wystawy rolno-przemysłowej „Złota jesień” w Moskwie. Nasze przedsiębiorstwo zostało nagrodzone medalem za rozwój i organizację masowej produkcji ciągnika kołowego „Belarus-3022”. W lutym wyprodukowano i poddano testom zespół montażu trakcji selektywnej SH-446. Opracowano próbkę testową lodowego kombajnu KL-408, która została zaprojektowana do czyszczenia i napełniania lodem zamkniętych aren lodowych. Wyprodukowano ciągnik gąsienicowy kątowy „Belarus-1502-01” do celów rekultywacji terenu.

2009
Prezentacja innowacyjnego modelu ciągnika „Belarus-3023” odbyła się w Mińskich Zakładach Ciągnikowych. MTZ znalazła się w gronie laureatów największej w Europie wystawy rolniczej „AGRITECHNICA-2009”, tworząc ciągnik „Belarus-3023” z bezstopniową przekładnią elektromechaniczną. Eksperci docenili nowy rozwój naszego przedsiębiorstwa, przyznając mu srebrną nagrodę. MTW opracowało nowy ciągnik z bezstopniową przekładnią elektromechaniczną we współpracy z rosyjskim holdingiem „Ruselprom”, jednym z największych producentów maszyn elektrycznych. Zastosowane w maszynie energoelektronika i napędy elektryczne wykonywane są w przedsiębiorstwach koncernu. Na uroczystości wręczenia nagród laureatom Międzynarodowej Wystawy Specjalistycznej „AGRITECHNICA” w Hanowerze prezes Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG) Karl Albrecht Bartmer wręczył srebrny medal dyrektorowi inżynieryjnemu RUE „MTW” - zastępcy dyrektora generalnego ds. PO ” Rozwój MTW Igorowi Emelyanovichowi oraz głównemu projektantowi PO „MTZ” - dyrektorowi centrum badawczo-rozwojowego RUE „MTW” Ivan Ussowi za innowacyjne rozwiązanie „Belarus-3023”. Po raz pierwszy w całej historii firmy „AGRITECHNICA” producent z krajów WNP zdobył tak wysokie wyróżnienie. „Belarus-3023” został uznany za jedną z najlepszych innowacji prezentowanych na targach „AGRITECHNICA” nie tylko przez komisję ekspertów DLG, ale także przez konkurentów i konsumentów. 12 października na XI rosyjskiej wystawie rolno-przemysłowej „Złota Jesień” w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym w Moskwie traktor „Belarus-1221” został ogłoszony zwycięzcą konkursu na najlepszą maszynę rolniczą 2009.

2010
W lutym 2010 roku podjęto decyzję o produkcji eksperymentalnej partii ciągników „Belarus-3522” o mocy 355 koni mechanicznych w tym roku w Mińskich fabrykach. Podczas oficjalnej wizyty delegacji rządowej Białorusi w Tatarstanie odbyło się uroczyste otwarcie montowni „Białoruś” 3022 DTS.1 w rejonie Jelabugi. Powstanie innowacyjnej MTZ „Belarus 3023” z ciągłą transmisją elektromechaniczną. Produkcja maszyn leśnych MLPT 354M1 dla Ministerstwa Leśnictwa w kraju oraz dla koncernu „Bellesbumprom”. W rumuńskim mieście Regin odbyło się uroczyste otwarcie linii montażowej ciągników „Belarus”.
Projektanci prac opracowali maszynę do zrzutu ładunku do lasu MLPT-471. Mińska fabryka traktorów rozszerzyła asortyment maszyn. Wyprodukowano i uruchomiono eksperymentalno-przemysłową partię ciągników model 3522 kategorii 6 z dyszlem o mocy 355 koni mechanicznych. W 2010 roku w przedsiębiorstwie wyprodukowano szereg modeli traktorów dla krajów rozwijających się. Były to ciągniki białoruskie o modelach 311, 511, 512, 911, 912. Zakład budowy maszyn Mozyr rozpoczął produkcję ciągników gąsienicowych typu 1502.

2011
29 maja zespół RUE „Mińska Fabryka Traktorów” obchodził 65. urodziny. Czerwiec 2011 r. W ramach realizacji Państwowego Programu Naukowo-Technicznego „Budowa maszyn” w Mińsku zaprojektowano ciągnik kołowy ogólnego przeznaczenia „Belarus-2422” kategorii dyszla 4 o mocy 212 koni mechanicznych. W październiku 2011 r. Przedstawiciele mińskich fabryk traktorów przywieźli z Moskwy złoty medal i nagrodę chłopską. Jednym z efektów naszego udziału w VI Międzynarodowej Specjalistycznej Wystawie Maszyn Rolniczych „AgroTech Rosja - 2011”, która odbyła się w Moskwie w ramach „Złotej Jesieni”, stał się najwyższym wyróżnieniem próby. Organizatorzy pokazu przyznali firmie MTZ złoty medal za opracowanie i wprowadzenie do seryjnej produkcji ciągnika „Belarus-3522” klasy 5. „Peasants’ Choice Award ”za zwycięstwo w nominacji„ Best Tractor 2011 ”, zdobyte w konkursie quizowym„ Najlepsza maszyna rolnicza 2011 ”, po raz kolejny potwierdziło narodową rozpoznawalność technologii naszej marki na terytorium Rosji. W tym samym roku „Białoruś” modelu 82 została najlepszym ciągnikiem w Rosji.

2012
Podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu Rolniczego i Ogrodniczego EIMA INTERNATIONAL 2012, które odbyły się w Bolonii (Włochy) w dniach 7-11 listopada 2012 r., Zakłady RUE Bobruisk zajmujące się częściami i zespołami ciągników otrzymały nagrodę FIRMY LOMBARDINI KOHLER „Za najlepszy wzrost sprzedaży w 2012 roku”. Wołczok Władimir Fiodorowicz został mianowany dyrektorem generalnym PO „MTZ” - dyrektorem generalnym RUE „MTZ”.

2013
28 czerwca 10-tysięczny ciągnik „Belarus-622” zjechał z głównego przenośnika RUE „Bobrujska Fabryka Części i Zespołów Ciągników”.

2014
RUE „MTW” została przeorganizowana w OJSC „MTZ”.

2015
Opracowanie i wdrożenie identyfikacji wizualnej Mińskiej Fabryki Traktorów. Nastąpiło podzielenie się zakresem stosowania logo „MTZ” i „BIAŁORUŚ”, pierwsze jest używane jako marka roślin, drugie - jako marka produktów. 14 maja w południe z linii montażowej warsztatu nr 94 zjechał tysięczny ciągnik dużej mocy „Belarus-3522”.
28 maja podczas oficjalnej wizyty delegacji naszej Republiki w Pakistanie odbyło się uroczyste otwarcie montowni białoruskich traktorów w Karaczi. Pierwszym ciągnikiem zjechanym z przenośnika był „Belarus-510”. Nowy wszechstronny ciągnik MTW został zaprezentowany na wystawie „Sahara-2015”. Ciągnik „Belarus 350” prezentowany jest w dwóch wersjach - przedniej osi nienapędzanej i przedniej osi napędowej. W czerwcu miniciągniki „Białoruś” wyprodukowane przez OJSC «Bobrujsk fabryka części i zespołów ciągników» zostały po raz pierwszy wysłane do Australii. Ciągnik „Belarus 82,1” - „Najlepszy ciągnik roku 2015” w Rosji. Maszyna została uznana za zwycięzcę „Najlepszej maszyny rolniczej roku 2015” w ramach otwartego konkursu Departamentu Polityki Naukowo-Technicznej i Edukacji Ministerstwa Rolnictwa Rosji.

2016
26 maja odbyło się otwarcie placu „70 lat MTZ”. Na placu znajdują się: markowa konstrukcja designerska, z nagrodami zakładu - Order Lenina i Order Rewolucji Październikowej, pierwszy ciągnik MTZ-2, plac zabaw dla dzieci oraz platforma do deskorolki. 29 maja 2016 r. „Mińska Fabryka Traktorów” obchodziła 70-lecie istnienia.
Podczas obchodów rocznicy powstania Mińskiej Fabryki Traktorów ulicami Mińska odbyła się parada traktorów. Również podczas uroczystych wydarzeń po raz pierwszy odbył się Dzień Otwarty Doors, odwiedziły zakład tysiące osób: weterani, uczniowie, studenci, goście święta, rodziny pracowników. Prawdziwe zainteresowanie wzbudziła wystawa wszystkich modeli maszyn ciągnikowych, zwiedzanie warsztatu montażu traktorów, zabieranie dzieci na przejażdżkę traktorem po terenie przedsiębiorstwa.
22 września w Dniu Konstruktora Maszyn na placu „70 lat MTZ” została otwarta ekspozycja „MTZ-HOLDING”. W listopadzie w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, z udziałem Premiera Republiki Białorusi A. Kobyakowa, została uruchomiona montażowa produkcja maszyn MTZ. Na placu fabrycznym Mińskich Zakładów Traktorowych odbyła się prezentacja nowego, najmocniejszego modelu ciągnika BELARUS-4522. Połączenie mocnego silnika, nowoczesnej skrzyni biegów, przystawek odbioru mocy, systemów zawieszanych, wygodnej kabiny, podwozia pozwala na wykorzystanie ciągnika BELARUS - 4522 w najtrudniejszych pracach energochłonnych w nowoczesnym rolnictwie.
13 grudnia otwarto pierwszą ekspozycję ekspozycyjną Muzeum Mińskich Zakładów Traktorowych, która przedstawia kronikę powstania przedsiębiorstwa w latach 1960-80.

2017
Styczeń W egipskim mieście Aleksandria zostaje otwarta nowa produkcja montażowa traktorów BIAŁORUŚ. Wydajność zmodernizowanego przedsiębiorstwa to 2-2,5 tys. Ciągników rocznie. Ciągniki BELARUS zademonstrowały moc i wytrzymałość w wyścigu Paryż-Mosar. Trasa wyścigu traktorów przebiegała przez dzielnice Postavy i Glubokoe regionu witebskiego, łącząc osady Paryża i Mosaru. Film wizerunkowy Mińskiej Pracy traktora „Zdobywca chleba” otrzymał główne nagrody w nominacjach „PR” i „Marketing” (MRKT), dyplom w nominacji „GR” oraz nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Moskiewskiego - Grand Prix. Film został uznany za najlepszy film reklamowy na Białorusi (pierwsze miejsce zajął filmowiec na festiwalu marketingu i reklamy „White Square”), a także zdobył Grand Prix na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Wideo w Los Angeles. Pracownicy Mińskiej Fabryki Traktorów obchodzili 9 maja spektakularny flash mob, podczas którego słowo „VICTORY” zostało zestawione ze 160 samochodów i traktorów. Akcja była dedykowana weteranom II wojny światowej. Październik. Na wystawie Złotej Jesieni 2017 w Moskwie w nominacji „Najlepszy traktor” BIAŁORUŚ-1221 został laureatem na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród rosyjskich rolników.

2018
Traktory „Belarus-1523T1.3” i „Belarus-320.4” zostały uznane za najlepsze towary Białorusi w nominacji „Produkty do celów przemysłowych”. Dziesięciotysięczny ciągnik BIAŁORUŚ zjechał z przenośnika Fabryki Samochodów Ganja. MTZ przeprowadził w ramach „Dnia Pola” test demonstracyjny najpotężniejszego 450-konnego ciągnika BIAŁORUŚ. Mińska Fabryka Traktorów została laureatem dyplomu konkursu „Najlepszy Eksporter 2017”. Przedsiębiorstwo MTZ-Holding SA „Bobrujsk Fabryka Części i Zespołów Ciągników” otrzymało rządową nagrodę za jakość wyrobów. W miejscowości Gayna (powiat łotarski) otwarto mleczarnię dla 777 kierowników stada mlecznego Mińskiej Fabryki Traktorów. Mińskie Zakłady Ciągników otrzymały międzynarodowy certyfikat zgodności Bureau Veritas. Zakres nowych maszyn MTZ do pielęgnacji lodu i śniegu został przetestowany w warunkach rzeczywistych w specjalnie przygotowanym miejscu w Raubichi.

2019
MTZ zostało laureatem republikańskiej kampanii „Mecenas Kultury Białorusi” wśród białoruskich przedsiębiorstw, dzięki której Białorusini zobaczyli festiwal filmowy „Listapad”, Międzynarodowe forum sztuki teatralnej „TEATR”, „Słowiański Bazar w Witebsku” w republikańskie święto „Aleksandria gromadzi przyjaciół”. Z okazji 73. rocznicy powstania Mińskiej Fabryki Traktorów oraz w celu popularyzacji zawodu robotnika „MTZ-HOLDING” otworzył dla zwiedzających bramę wejściową dla wszystkich 10 przedsiębiorstw holdingu. W tym dniu BELARUS-5022 o mocy 500 KM zademonstrował ideę nowego formatu maszyn MTZ z serii „Yellow Line”.

Zródło: MTZ-Belarus 2021
Wróć do spisu treści