Historia firmy Fendt - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Historia firmy Fendt

Producenci
O firmie Fendt

Wizja staje się rzeczywistością

Fendt to nie tylko nazwa, Fendt to przekonanie. Dzięki traktorom i maszynom do zbioru Fendt rolnicy i usługodawcy mogą szybciej osiągać swoje cele iz wyższym plonem. Dlatego naszym celem jest spełnienie wymagań naszych klientów, a nawet ich przewyższanie, i pomaganie im w osiągnięciu sukcesu tam, gdzie wszystko się zaczyna: na styku nieba i ziemi, gdzie spotykają się przyroda i wiedza rolnicza. To tutaj kierowcy Fendt czerpią korzyści bezpośrednio z wydajnych technologii, które zostały opracowane w celu zwiększenia ekonomii - w celu uzyskania bardziej opłacalnej i zrównoważonej produkcji żywności i paszy, a także lepszego wykorzystania naturalnych surowców i energii.

Bezproblemowe wejście w nową generację

Zespół Fendt czule żartuje: „To nie paliwo, ale płyn hydrauliczny przepływa przez żyły ciągnika Fendt”. W rzeczywistości to genialna przekładnia Vario stanowi serce każdego ciągnika z Marktoberdorf - do dziś niezrównana pod względem wydajności, dynamiki i komfortu. Vario - synonim płynnej jazdy, który obecnie może pochwalić się ponad 250 000 klientów na całym świecie.

Fendt Vario: Świętujemy rocznicę zwycięskiego modelu

W listopadzie 2016 r. 250-tysięczny model przekładni Fendt Vario zjeżdża z linii produkcyjnej w Marktoberdorf. Ponad dwadzieścia lat po wprowadzeniu pierwszego ciągnika z bezstopniową przekładnią Vario, osiągnięto ćwierć miliona. 250 000 przekładni Vario - to 250 000 zadowolonych klientów polegających na bezstopniowym napędzie ze względu na jego moc, dynamikę i komfort jazdy.

Rewolucja w produkcji przekładni

Był to pierwszy na świecie ciągnik z bezstopniowym napędem: Fendt Favorit 926 Vario z 1995 roku. Ten ciągnik zrewolucjonizował technologię rolniczą. Nie tylko 6-cylindrowy silnik MAN o mocy 260 KM zaskoczył gości targów Agritechnica 1995, ale także rewolucyjna skrzynia biegów Fendt Vario, która po raz pierwszy łączy w sobie wydajność szybkiej zmiany biegów z zaletami ciągłej napęd. W pełni przyszłościowy, nawet wtedy spełniał rosnące wymagania firm usługowych i gospodarstw wielkoobszarowych.

Fascynująca koncepcja

Było wiele zastrzeżeń, a rynek uderzył szereg kryzysów, ale to nie powstrzymało Fendt przed wsparciem innowacji, która była równie wizjonerska, co złożona. Projektanci wyposażenia Fendt mieli wiele wyzwań. Elektronika pojazdu była jeszcze w powijakach na początku lat 90., ale było już jasne, że sterowanie i obsługa nie będą już w przyszłości mechaniczne, ale elektroniczne. Klasyczna dźwignia zmiany biegów nie działała. W jego miejsce pojawił się znany już, łatwy w obsłudze joystick wielofunkcyjny. Pojawiło się nowe wyzwanie, aby poprawić komfort, ponieważ pompy oleju były na początku zbyt hałaśliwe.

„Opracowaliśmy rozwiązanie wyciszające pompy z elastycznym systemem mocowania”, wspomina projektant przekładni, Richard Heindl, który od pierwszego dnia pracował nad przekładnią Fendt Vario. Dla niego i wielu innych inżynierów Fendt cel był w zasięgu wzroku; „Osobiście mam doświadczenie w rolnictwie i fascynowała mnie idea ciągnika, który po prostu jeździ - z dowolną prędkością, pod górę lub w dół, do tyłu lub do przodu, bez szarpania i utraty przyczepności, a wszystko to bez zmiany biegów.” Pomysł jest taki, że operator powinien być w stanie skupić się na tym, co naprawdę ważne; prac na polu. „A dziś, kiedy zautomatyzowana jazda już dawno stała się rzeczywistością, klienci Fendt już dwieście pięćdziesiąt tysięcy razy świadczyli o ogromnych zaletach przekładni Vario. Czy ktoś to przewidywał?” W firmie Fendt byliśmy zawsze przekonany, że nasza transmisja okazała się zwycięzcą ”, mówi Heindl, patrząc wstecz na ostatnie 20 lat.„ Projekt był przez długi czas trzymany w tajemnicy. Byliśmy bardzo dumni, kiedy w końcu mogliśmy ogłosić pierwszą bezstopniową skrzynię biegów. Ponieważ wiedzieliśmy, że to na zawsze zmieni technologię rolniczą ”.

Fendt VarioDrive: odważ się spróbować czegoś nowego.

Wprowadzenie serii 1000 na targach Agritechnica 2015 - dokładnie 20 lat po wprowadzeniu pierwszego ciągnika Fendt Vario - zapowiadało nową generację przekładni Vario. Fendt VarioDrive to nazwa generacji przekładni, która była konsekwentnie rozwijana od podstaw. Seria ta obejmuje pierwszą stale zmienną funkcję na wszystkie koła dzięki niezależnemu napędowi osi - całkowicie zautomatyzowany system, bez żadnej interwencji operatora. Nowość w tym pokoleniu; zarówno tylna, jak i przednia oś mają własny silnik hydrauliczny.

Duch Fendt przepływa przez każdą przekładnię Vario.

Nowoczesna i stale doskonalona linia produkcyjno-montażowa, która codziennie ożywia przekładnie 77 Vario, pokazuje również, że Karl-Heinz Welz, kierownik zakładu transmisyjnego i jego zespół nie spoczywają na laurach. Walker jest dumny z zespołu, który od pierwszego dnia opanował produkcję seryjną złożonego układu napędowego Fendt Vario 1000. „Każdy pracownik, który dotknie jednej z tych jednostek, daje życie ciągnikowi Fendt. Uosabiamy ducha Fendt!” Fendt polega wyłącznie na wewnętrznych umiejętnościach w produkcji przekładni, a także na dziesięcioleciach doświadczenia w seryjnej produkcji przekładni bezstopniowych. Tony i tony stali są dostarczane każdego dnia i są przetwarzane w każdej części skrzyni biegów, czy to w zębatkach, wałach czy obudowach. Od produkcji po montaż wszystko dzieje się w tym samym dziale w Marktoberdorf. „Wszystko, co robimy, dąży do uzyskania 100% jakości”, potwierdza kierownik montażu, pan Wagenseil. „Wierzymy, że zaufanie, jakim obdarzają nas setki i tysiące ludzi, musi być zdobywane każdego dnia”.

100% jakości.

Wprowadzenie serii 1000 na targach Agritechnica 2015 - dokładnie 20 lat po wprowadzeniu pierwszego ciągnika Fendt Vario - zapowiadało nową generację przekładni Vario. Fendt VarioDrive to nazwa generacji przekładni, która była konsekwentnie rozwijana od podstaw. Seria ta obejmuje pierwszą stale zmienną funkcję na wszystkie koła dzięki niezależnemu napędowi osi - całkowicie zautomatyzowany system, bez żadnej interwencji operatora. Nowość w tym pokoleniu; zarówno tylna, jak i przednia oś mają własny silnik hydrauliczny.
Udana historia ciągników - napisana przez firmę Fendt

W ponad 80-letniej historii firmy Fendt zawsze wprowadzał na rynek przełomowe osiągnięcia technologiczne i wyznaczał ważne kamienie milowe w inżynierii rolniczej. Ta historia będzie trwać dalej, ponieważ Fendt zawsze reprezentował postęp jako tradycję.

1930: Wraz z Dieselrossem, pierwszym europejskim małym ciągnikiem o mocy 6 KM, wyposażonym w kosiarkę i zawieszany pług, Fendt wkroczył w okres wzrostu.

1937: Dieselross F 18 (16 KM) został wyposażony w WOM z niezależną od jazdy zmianą mocy.

1949: Miesięczna produkcja 20 ciągników Dieselross F 18 (18 KM)

1953: Po raz pierwszy zostaje zaprezentowany nośnik narzędzi Fendt o mocy 12 KM z czterema miejscami montażowymi. 1959 Fendt otrzymał najwyższą nagrodę Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego za pomysłowy, jednoosobowy system.

1958: Favorit 1, wyznaczający trendy w wyglądzie i technologii, na przykład posiadał silnik 40-konny i wielobiegową skrzynię biegów o krótkim przełożeniu.

1968: Farmer 3 S (48 KM) z kołem zamachowym płynu (Turbomatic) - technologia wyznaczająca trendy.

1975: Ciągniki specjalistyczne do uprawy winorośli, chmielu i sadownictwa (42, 50 i 65 KM).

1976: Nowe standardy dla ciągników o dużej mocy: seria Favorit LS z komfortową kabiną, sześciocylindrowymi silnikami (85 do 150 KM).

1979: Wyprzedza swoje czasy: ciągniki o dużej mocy Favorit 622 LS (211 KM) i 626 LS (252 KM).

1980: Seria 300 Farmer wyznacza nowy trend w ciągnikach: 40 km / h, układ hamulcowy na cztery koła, Turbomatic i komfortowa kabina z gumowymi łożyskami.

1984: Premiera oryginalnego, wszechstronnego traktora 380 GTA.

1987: Zaawansowana technologia o kompaktowych wymiarach wyróżnia serię 200 o mocy od 40 do 75 KM do uprawy winorośli, owoców i chmielu.

1993: Pionierskie: ciągniki o dużej mocy serii 800 to pierwsze na świecie ciągniki o dużej mocy z turbosprężarką, hydropneumatycznym zawieszeniem kabiny i przedniej osi oraz rozwijającymi prędkość maksymalną 50 km / h.

1994: Seria Favorit 500 C (od 95 do 140 KM) obejmuje udane funkcje, takie jak prędkość maksymalna 50 km / h, zawieszenie i turbosprężarka w klasie średniej.

1995: Światowa premiera na targach Agritechnica: 926 Vario, pierwszy na świecie ciągnik o dużej mocy z bezstopniową przekładnią Vario.

1997: Działający na całym świecie amerykański koncern AGCO przejmuje producenta ciągników Xaver Fendt GmbH & Co.

1998: Wprowadzenie nowej gamy Vario 700. Innowacyjny system operacyjny Variotronic otrzymuje międzynarodowe nagrody. Wprowadzenie pierwszego kombajnu Fendt.

1999: Pod hasłem „Vario 2000” Fendt przedstawia kompletną linię Vario obejmującą jedenaście modeli o mocy od 86 do 270 KM.

2002: Rozbudowa sprzętu żniwnego Fendt: kombajn serii C, prasy zwijające, prasy kostkujące.

2005: Fendt przedstawia 936 Vario o mocy 360 KM i prędkości maksymalnej 60 km / h wraz z 312 Vario na targach Agritechnica. Ten Dieselross ma 75 lat.

2006: Wprowadzono pięć nowych serii Vario, w sumie 21 nowych modeli o maksymalnej mocy od 95 do 360 KM.

2007: Fendt przedstawia na targach Agritechnica studium projektowe TRISIX, przyszłościowy pojazd o wysokich osiągach. Ponadto prezentowany jest traktor napędzany olejem rzepakowym oraz nowy ładowacz czołowy.

2008: Jedenaście nowych modeli kombajnów zostaje zaprezentowanych podczas Fendt Field Day w Wadenbrunn. Kombajn rotacyjny o mocy 459 KM jest wyposażony w największy obecnie dostępny w branży wirnik.

2009: Fendt rozpoczyna seryjną produkcję ciągników specjalistycznych 200 Vario V / F / P. Nowe 200 Vario i 800 Vario oraz hybrydowy kombajn Fendt zostaną zaprezentowane na targach Agritechnica.

2010: Pierwsze modele Fendt Efficient Technology zostają zaprezentowane podczas Fendt Field Day w Wadenbrunn: nowe 800 Vario i 900 Vario o mocy do 390 KM. Ponadto sieczkarnia samojezdna Fendt zostaje zaprezentowana po raz pierwszy.

2011: Sukcesem jest wprowadzenie nowego 700 Vario z nową kabiną VisioPlus. Pierwsza sieczkarnia Fendt Katana 65 została uruchomiona na polach klientów.

2012: Historyczny rok w historii Fendt:
Wprowadzenie nowej serii 300 Vario z technologią SCR
Fendt Field Day w Wadenbrunn z 58 000 odwiedzających
Otwarcie najnowocześniejszej na świecie sieci fabryk ciągników w Marktoberdorf / Bäumenheim i wprowadzenie 500 Vario

Żródło: Fendt / AGCO GmbH 2021
Wróć do spisu treści