Historia firmy Pronar - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Historia firmy Pronar

Producenci
Pronar Sp. z o.o., siedziba Narew, Polska.
Spółka należy do kadry zarządzającej.

Firma  Pronar powstała w roku 1989. Początki działalności to handel artykułami rolnymi i spożywczymi z krajami byłego ZSRR. W następym etapie rozpoczęto montaż ciągników MTZ-80 na mocy porozumienia z Mińską Fabryką Traktorów. W następnych latach wprowadzono własne modele bazujące na podzespołach MTZ. Coraz więcej części importowanych zastępowano krajowymi odpowiednikami, także montaż zamienił się w produkcję. W roku 2010 otworzono nowoczesną fabrykę w Narewce, gdzie są produkowane maszyny rolnicze. W 2012 otworzono kolejną farbykętej firmy, tym razem w Siemiatyczach, gdzie są produkowane maszyny komunalne. Pronar nadal mocno współpracuje z MTZ i jest wyłącznym dystrybutorem produktów tej marki w Polsce.

Pronar to przedsiębiorstwo założone przed niemal 30 laty w niewielkiej podlaskiej miejscowości Narew.
Pro” oznacza produkcję, „Nar” to skrót od Narwi – stąd pochodzi nazwa firmy. Ponad 2 tysiące zatrudnionych pracowników, 7 nowoczesnych fabryk, w których na powierzchni 80 boisk piłkarskich powstaje codziennie 4 tysiące części z blisko 600 ton stali.
Od początku istnienia (1988 rok) właściciele mieli pomysł na przedsiębiorstwo. Zależało im przede wszystkim na wdrożeniu różnorodnych profili działalności.
Dlatego dziś Pronar jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej z blisko 50-procentowym udziałem w polskim rynku oraz liczącym się w świecie producentem kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych.
Przez lata zaangażowanie, innowacyjność, nowoczesność i najwyższa jakość sprawiły, że maszyny i urządzenia z Narwi konkurują na międzynarodowych rynkach i z sukcesem je zdobywają. Firma posiada sieć dealerską we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Skandynawii i Rosji. Swoje produkty eksportuje do ponad 60 krajów, m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk czy Nowej Zelandii.

Pronar to w 100% polska firma, która nieustannie i dynamicznie się rozwija, inwestuje w unikalne na skalę europejską rozwiązania w zakresie produktów i technologii- po to aby być producentem niezależnym i samowystarczalnym.
W 2014 roku Pronar otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe. To kolejny krok w rozwoju innowacyjności przedsiębiorstwa. To właśnie tu trwają prace nad nowymi konstrukcjami, tu bada się wytrzymałość i precyzję nowych rozwiązań, a także prowadzi drobiazgową kontrolę jakości produktów. O tę najwyższą, jakość dba zatrudnionych w firmie ponad 70 konstruktorów oraz 180 inżynierów.
Opracowując liczne, wiodące na rynku produkty i rozwiązania firma wyznacza nowe kierunki w technice rolniczej, komunalnej i gospodarce odpadami. Dzięki temu przedsiębiorstwo staje się pionierem w zakresie technologii i inicjatorem wielu działań całej branży, a wszystko to w harmonii z otoczeniem i środowiskiem – w myśl hasła “Technika dla natury”.

Żródło: Pronar Sp. z o.o. 2021
Wróć do spisu treści