Opony do ciągnika: radialne czy diagonalne - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Opony do ciągnika: radialne czy diagonalne

Artykuły > Maszyny rolnicze
Opona radialna czy diagonalna?
Chcesz kupić odpowiednią oponę, ale nie wiesz, jaką?

Kupowanie opon diagonalnych wiąże się z wyższymi kosztami, ale nawet po połowie sezonu zwrot z inwestycji jest bardzo szybki. Od czego zależy wybór opony? Oczywiście wynika z doboru odpowiedniej maszyny rolniczej i jej przeznaczenia. Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując opony?

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przy wyborze opon do traktorów, które zwykle pracują w ekstremalnych warunkach. Jaki zatem wpływ mają opony diagonalne i opony radialne na bezpieczeństwo kierowcy i osób z nim pracujących? Te dwa typy opon ze względu na swoją konstrukcję mają pewne elementy wspólne, a kilka z nich różni się od siebie. Zwykle opony diagonalne i radialne składają się z bieżnika, osnowy, pasów i stopek.

Siła i trwałość opony diagonalnej zależy od ilości uszczelek i warstw gumy użytych do jej produkcji. Liczba warstw musi być taka sama we wszystkich punktach opony. W przypadku opon radialnych liczba warstw na czole różni się od liczby warstw na bokach, co sprawia, że opona jest bardzo wytrzymała i jednocześnie bardzo elastyczna.
Zalety opon diagonalnych to wygodniejsze użytkowanie i mniejszy hałas niż opony radialne. Największą zaletą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak opony diagonalne stosowane w rolnictwie mogą ulec odkształceniu, w takim przypadku ciśnienie w oponach jest zwykle redukowane, aby zmniejszyć ugniatanie gleby i uzyskać lepszą przyczepność. Moc podłoża, zwłaszcza na śliskich drogach.

Kołnierze niektórych opon radialnych i diagonalnych znajdują się blisko obręczy, aby zminimalizować wnikanie pyłu między obręcz i oponę. To podstawowa funkcja opon ciągnika.

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego typu opony warto się zastanowić, w jakim celu ciągnik jest najczęściej wykorzystywany do prac polowych lub budowlanych? Może będzie używany głównie do transportu? Tylko znając odpowiedzi na te pytania możemy zdecydować, której opony użyć, aby zapewnić nam wygodniejszą i bezpieczniejszą pracę.
Opona rolnicza
Wróć do spisu treści