Nawożenie pszenicy ozimej – jaki sprzęt jest potrzebny? - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Nawożenie pszenicy ozimej – jaki sprzęt jest potrzebny?

Artykuły > Uprawa i hodowla
Zima to w rolnictwie czas odpoczynku i zdecydowanie mniej intensywnej pracy. Jednak hodując rośliny ozime, również w tym okresie trzeba wykonywać pewne czynności. Przykładowo, pszenica ozima to roślina, której nawożenie należy przeprowadzać przy niższych temperaturach powietrza. Jaki sprzęt do tego wykorzystać?

Co ma do zaoferowania sklep rolniczy?
Dla efektywnego nawożenia ważne jest, aby wykorzystać do tego zadania odpowiedni sprzęt. Każdy dobry sklep rolniczy posiada szeroki wybór rozsiewaczy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tak naprawdę nie ma żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących tego, który rozsiewacz stosować w przypadku nawożenia pszenicy ozimej. Należy się kierować ogólnymi wskazówkami dotyczącymi rozsiewaczy i ich użytkowania.

W sklepie rolniczym powinny być dostępne zarówno rozsiewacze przyczepiane, jak i zawieszane. Ten pierwszy to sprzęt wyposażony w koła. Przyczepa się go do ciągnika, a następnie jest ciągnięty po polu. Rozsiewacz zawieszany wymaga zastosowania trójpunktowego układu zawieszenia. Nie posiada własnej osi. W czasie pracy znajduje się nad ziemią. Wybór w tym obszarze najlepiej uzależnić po prostu od własnych preferencji.

Ponadto rozsiewacze nawozów dostępne w sklepach rolniczych różnią się pod względem zastosowanego mechanizmu. Za najsprawniejsze i najbardziej polecane uznaje się modele pneumatyczne z dmuchawą aplikującą nawóz. Właśnie tego typu rozsiewacze zalecamy stosować przy nawożeniu pszenicy ozimej. Gwarantują one największą równomierność rozsiewu, co przekłada się na zdecydowanie lepsze działanie nawozu. Niemniej pozostałe rodzaje rozsiewaczy w niektórych przypadkach również mogą być dobrym wyborem. Mowa o modelach wahadłowych i tarczowych.

Wybór rozsiewaczy jest duży. Powyżej wskazaliśmy modele, które sprawdzają się najlepiej, jeśli chodzi o nawożenie pszenicy ozimej i nie tylko. Ostatecznie jednak najważniejsze jest, aby wybrać zaufany sklep rolniczy i sprzęt od renomowanego producenta.


Artykuł sponsorowany
Wróć do spisu treści