Jaki pług: obrotowy czy zagonowy - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Jaki pług: obrotowy czy zagonowy

Artykuły > Maszyny rolnicze
Zakup ciągnika o większej mocy często zmusza rolnika także do zmiany pługa.

 
Pług obrotowy czy zagonowy - jaki wybrać

 
Efektywna i ekonomiczna orka wymaga zastosowania odpowiedniego pługu. To jedna z najważniejszych maszyn w rolnictwie. Specyfikacja techniczna nowego sprzętu musi być dopasowana do ciągnika i to jest pierwszy, podstawowy punkt, na który musimy zwrócić uwagę.
 

Aby go dobrze wybrać, nie przepłacić i cieszyć się oszczędną i komfortową pracą, trzeba wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:
 
     
  • jakiej powierzchni posiadamy działkę i jaką ma ona strukturę gleby;
  •  
  • jaka jest moc naszego ciągnika, jego udźwig hydrauliczny.
 

Pług obrotowy
 

Jest przede wszystkim bardzo efektywny i ekonomiczny, a przy tym przyczynia się do zwiększania plonu. Używany do orki bezzagonowej, posiada korpus, który odkłada glebę i na prawo, i na lewo. Charakterystyczna dla pługu obrotowego jest rama, do której przytwierdzone są korpusy robocze i głowica z mechanizmem pozwalającym na jej obrót.
 

Tutaj ważne jest, aby ciągnik był wyposażony w porządny, wydajny układ hydrauliczny - sprzęt obrotowy bowiem jest dość ciężki. Na polu zaoranym takim właśnie pługiem nie ma bruzd, w których uzyskuje się mniejszy plon i które są ogromną przeszkodą podczas wykonywania innych czynności wymagających użycia sprzętu rolniczego.
 

Pług zagonowy
 

Zdecydowanie niższa od pługu obrotowego cena to bez wątpienia największy atut tego sprzętu. Także łatwo dostępne są do maszyny części zamienne w przystępnych cenach. Charakterystyczny w takim pługu jest korpus, który odrzuca skiby gleby tylko na prawo. Lemiesze pracują w ten sposób, że podcinają skiby przy dnie bruzdy i podają je na odkładnicę. Tak właśnie powstają zagony. Pługi zagonowe stosować można zarówno do płytkiej, jak i głębokiej orki a ich niska masa ułatwia agregowanie.
 

Nowy czy używany
 

Wybierając pług zawsze  jakości gleby, oszczędności na paliwie i efektywnej, komfortowej pracy. Nowy, markowy pług to spory wydatek, zważywszy na ich nowoczesne konstrukcje. Na rynku wtórnym jest wiele maszyn w różnym stanie. Zawsze warto zapłacić więcej za pług mniej eksploatowany niż tańszy, ale z widocznie mocno zużytymi elementami. Podczas zakupu trzeba brać pod uwagę takie modele, do których można będzie jeszcze dostać części zamienne - wówczas zakup będzie po prostu wydajny.
Wróć do spisu treści