Jaki ciągnik na 5 hektarów pola - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Jaki ciągnik na 5 hektarów pola

Artykuły > Maszyny rolnicze
Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych gospodarstwach rolnych w Polsce wynosiła w 2020 r. około 11 ha (dane: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), ale w województwach południowo-wschodniej Polski (małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie) przeważają gospodarstwa małe, a przeciętna wielkość gospodarstw rolnych wynosi ok. 5 ha. Jaki ciągnik będzie najodpowiedniejszy dla gospodarstwa tej wielkości?

Ciągnik nowy, czy używany?

Małe gospodarstwa rolne zazwyczaj osiągają w ciągu roku mniejsze przychody z produkcji rolnej i dlatego czynnik ekonomiczny powinien odgrywać decydującą rolę. Badania ankietowe przeprowadzone wśród polskich rolników przez japońską firmę Kubota wykazały, że właściciele mniejszych gospodarstw rolnych są bardziej skłonni do zakupu ciągników używanych. Wśród chętnie kupowanych modeli używanych ciągników królują popularne ciągniki Ursus C-330, Ursus C-360, Ursus MF 235, Ursus MF 255 lub Zetor 5211, które były produkowane w dużych ilościach, cieszą się opinią wytrzymałych i niezawodnych, a w dodatku nie brakuje do nich dobrych i tanich zamienników części zamiennych.

Jakie parametry ciągnika wziąć pod uwagę?

Generalnie przyjmuje się, że im mniejsze gospodarstwo rolne, tym mniejszy ciągnik. Mocne ciągniki są bardziej przydatne na dużych powierzchniach, na których ciągnik ze słabszym ciągnikiem pełni tylko funkcje pomocnicze. W małych gospodarstwach rolnych wystarczająca moc silnika w ciągniku to około 40-50 KM, ale niektórzy rolnicy wolą wybrać ciągnik z silnikiem o mocy ok. 80 KM (np. Ursus 912, Ursus 914, Zetor 8145, Zetor Crystal 8045). W zależności od profilu produkcji rolnej i przeznaczenia ciągnika (praca w uprawach międzyrzędowych, praca na plantacji, uprawy sadownicze, chów zwierząt, belowanie słomy itd.) warto zwrócić uwagę na masę i wymiary ciągnika, rozstaw i wielkość kół, przekładnię, skrzynię biegów, trzypunktowy układ zawieszenia TUZ, wał odbioru mocy WOM (przedni lub tylny) oraz na wygodę kabiny, co ma istotny wpływ na komfort pracy operatora w czasie długotrwałych prac polowych.
Wróć do spisu treści