Jak dbać o ciągnik aby był sprawny - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Jak dbać o ciągnik aby był sprawny

Artykuły > Maszyny rolnicze
Maszyny rolnicze są stosunkowo drogie, jednak ich posiadanie w gospodarstwie rolnym jest konieczne. W końcu służą one codziennie podczas wykonywanych prac rolniczych. Maszyny rolnicze znacznie ułatwiają pracę oraz sprawiają, że jest ona znacznie bardziej efektywna.
Koszt zakupu maszyn rolniczych jest wysoki, jednak ich ewentualna naprawa jest równie kosztowna. Tym samym tak ważne jest, aby w szczególnym stopniu dbać o maszyny i sprzęt rolniczy, zwłaszcza o ciągniki rolnicze. Jednak w jaki sposób dbać o ciągnik, aby był sprawny jak najdłużej. Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzanie regularnych prac związanych z serwisowaniem sprzętu. Należą do nich przede wszystkim regularne wymiany oleju, a także wymiana filtrów paliwa i oleju. Ponadto istotne jest, aby zmiany przeprowadzane były zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne też, aby eksploatować ciągnik rolniczy zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie należy poddawać ciągnik zbyt dużym obciążeniom, dodatkowo sprzęt z nim współpracujący powinien być z nim ściśle skorelowany. Tym samym moc mechaniczna ciągnika musi być adekwatna do wielkości maszyn takich jak pług czy gruber.
W przypadku jakichkolwiek awarii należy bezzwłocznie poddać ciągnik rolniczy naprawie. Najlepiej, aby naprawę prowadzili profesjonalni i sprawdzeni mechanicy, aby nie doszło w tym obszarze do zaniedbań. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nasz ciągnik rolniczy nie ulegnie zniszczeniu podczas kolejnych prac rolniczych. Ponadto ciągnik rolniczy powinien być przez cały rok garażowany, aby w ten sposób ograniczyć działanie negatywnych warunków atmosferycznych, takich jak skrajnie niskie i wysokie temperatury powietrza, ale także śnieg, deszcz, a zwłaszcza duża wilgotność powietrza. Ciągnik rolniczy powinien być też użytkowany i sterowany przez osoby posiadające uprawnienia. Dzięki odpowiedniej eksploatacji ciągnik rolniczy może służyć nam przez wiele lat, dzięki czemu nie będą potrzebne kolejne naprawy. Warto także korzystać z profesjonalnych usług.
Wróć do spisu treści