Do czego służy lemiesz i kiedy go wymienić - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Do czego służy lemiesz i kiedy go wymienić

Artykuły > Maszyny rolnicze
Każdy orze, czym może

Pomimo stałego postępu technologicznego w rolnictwie pług nadal jest jednym z podstawowych narzędzi rolniczych. Od jego prawidłowego zastosowania zależy dokładność odcięcia skiby od calizny, równomierna głębokość orki, szerokość i kąt odwrócenia skiby, stopień spulchnienia gleby i rozkruszenia brył. W czasie pracy na części robocze pługa (lemiesz, dłuto, odkładnicę działa naprężenie oraz siła tarcia. Skutkiem oddziaływań fizycznych jest zużywanie się pługa i jego elementów.

Co wpływa na zużycie lemieszy płużnych?

Na tempo zużycia lemieszy wpływ mają czynniki, które można podzielić na zależne i niezależne od człowieka. Są to:
  • rodzaj gleby i zawartość kamieni w glebie,
  • warunki eksploatacyjne (wilgotność gleby podczas wykonywania orki, rodzaj orki i szybkość jej wykonywania),
  • rodzaj materiału i zastosowana technologia produkcji lemiesza,
  • geometria pługu, czyli kształt lemiesza i sposób jego zamocowania dostosowany do aktualnych warunków eksploatacyjnych.
Chcąc zminimalizować wydatki na częstą wymianę lemieszy, warto poprawić te czynniki, na które ma wpływ sam rolnik.
Na ile hektarów wystarcza lemiesz?

Lemiesz ma za zadanie odcinanie skiby od dna bruzdy i przeniesienie jej na odkładnicę po częściowym rozkruszeniu. Najszybciej zużywającym się elementem jest dłuto, dlatego też wielu rolników korzysta z lemieszy z wymiennymi dłutami. O zużytym lemieszu może świadczyć niewyraźna, poszarpana bruzda, z częściowo zasypanym dnem i wyczuwalny opór pługa podczas orki. Wytrzymałość lemieszy zależy od warunków eksploatacyjnych. Najbardziej zużywają się podczas pracy w glebie suchej i kamienistej. Różny stopień wilgotności gleby w różnych sezonach sprawia, że jednego roku ten sam lemiesz zużyje się szybciej, a w kolejnym znacznie wolniej. Porównywanie jakości lemieszy pochodzących od różnych producentów ma sens jedynie pod warunkiem, że pracują w identycznych warunkach, czyli równolegle. W zależności od warunków eksploatacyjnych lemiesz powinien wystarczyć do obrobienia kilkudziesięciu hektarów. Zamienniki wykonane z gorszej jakości stali i przede wszystkim inną technologią (bez specjalnego utwardzania części i powierzchni najbardziej narażonych na zużycie) mogą się zużyć nawet po zaoraniu jednego hektara.

Co tanie to drogie?

Przed kolejnymi pracami polowymi warto przeliczyć, co się bardziej opłaca: kupić lemiesz oryginalny gwarantujący dłuższą pracę czy zamiennik z niepewnego źródła, który może się zużyć tuż po założeniu? A może zamiennik od sprawdzonego dostawcy, który zyskał sobie dobre opinie? Kupując zamienniki, trzeba pamiętać o tym, że poszczególne elementy pługów pochodzących od różnych producentów mogą do siebie nie pasować.
Wróć do spisu treści