Ciągnik nowy czy używany - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Ciągnik nowy czy używany

Artykuły > Maszyny rolnicze
Przed zakupem ciągnika rolniczego jak i innych maszyn rolniczych rolnicy stają przed dylematem czy powinni oni wybrać sprzęt nowy czy też używany. Każde z rozwiązań ma zarówno plusy jak i minusy. Z tego względu ostateczna decyzja zawsze należeć będzie do kupującego, który może dodatkowo kierować się indywidualnymi względami oraz możliwościami. Przede wszystkim na początku należy określić jakiej maszyny potrzebujemy, to znaczy do jakiego rodzaju prac będzie nam ona potrzeba. Ciągniki rolnicze mają zróżnicowane specyfikacje techniczne, a tym samym są dedykowane dla różnego rodzaju prac.

Są sytuacje, kiedy rolnicy kupują ciągniki rolnicze, aby używać ich codziennie do pracy przy zwierzętach, czyli na przykład do zadawania paszy paszowozem. Wówczas moc ciągnika nie musi być duża, ponadto jego gabaryty nie powinny być także zbyt obszerne, gdyż może to znacząco utrudniać wjazd do wnętrza obory. Ciągnik do tego typu prac powinien być dodatkowo wystarczająco zwrotny i o jak najmniejszym zużyciu paliwa. Z kolei ciągniki rolnicze wykorzystywane do ciężkich prac polowych powinny posiadać jak najwięcej koni mechanicznych, aby mogły poradzić sobie z trudnymi warunkami na polu, zwłaszcza podczas orki oraz prac z dużymi i ciężkimi sprzętami.

Kolejną istotną cechą, która decyduje o rodzaju zakupionego sprzętu jest oczywiście cena. Jak wiadomo ciągniki używane są znacznie tańsze aniżeli ciągniki nowe. Jednak kupując tańszy ciągnik używany może posiadać różnego rodzaju wady oraz uszkodzenia, które nie zawsze są widoczne od razu. Tym samym istnieje ryzyko, że zakupiony przez nas ciągnik używany będzie wadliwy. Z kolei nowe ciągniki rolnicze są stosunkowo drogie, przez co wiele osób odstrasza właśnie ich cena. Jednak dzięki finansowaniu unijnemu możliwe jest ograniczenie kosztów poniesionych na zakup ciągnika. W niektórych przypadkach cena netto pomniejszona jest nawet o ponad pięćdziesiąt procent. Zależy to od programów i konkursów unijnych, jakie są dostępne oraz od rodzaju beneficjentów.
Wróć do spisu treści