Historia firmy Case IH - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Historia firmy Case IH

Producenci
Case IH, siedziba główna - Racine, USA
Spółka należy do grupy CNH Industrial NV.

Obecnie Case IH produkuje:
ciągniki lekkie, średnie, ciężkie, gąsienicowe,
kombajny zbożowe,
prasy do słomy,
ładowacze czołowe.

1831 Cyrus Hall McCormick konstruuje mechaniczną żniwiarkę.
1831 Cyrus Hall McCormick prezentuje swoją mechaniczną żniwiarkę w Steele's Tavern w stanie Virginia. Żniwiarka może skosić dziennie obszar 10 akrów - to tyle, ile pięciu mężczyzn. Następnie wprowadza do niej zgrabiarkę, dzięki czemu za pomocą maszyny jeden człowiek może skosić w jeden dzień obszar 40 akrów. Żniwiarka zostaje opatentowana dopiero w roku 1834.

1842 Jerome Increase Case zakłada Racine Threshing Machine Works w Racine w stanie Wisconsin.
1848 Cyrus Hall McCormick zakłada McCormick Harvesting Machine Company w Chicago w stanie Illinois.
1851 Mechaniczna żniwiarka McCormicka zostaje wyróżniona złotym medalem na Królewskiej wystawie w Crystal Palace w Londynie w Anglii. McCormick wchodzi na europejski rynek.
1863 Jerome Increase Case zakłada firmę J.I.Case and Company. Jego partnerami w przedsięwzięciu są: Messena Erskine, Robert Baker i Stephen Bull. Zyskują oni przydomek "The Big Four” (Wielkiej Czwórki).
1869 Firma J.I. Case and Company produkuje pierwszy traktor z silnikiem parowym. Stary lider jest wystawiony w Instytucie Smithsona. Traktor jest na kołach, lecz siłą pociągową są konie. Jest on stosowany do napędu pasa.
1871 Wielki pożar w Chicago niszczy pierwotny zakład McCormicka. Case zaproponował budowanie maszyn dla McCormicka, lecz on odmawia i buduje większy zakład w południowo-zachodniej części Chicago, nazwany McCormick Works.
1874 McCormick wprowadza do żniwiarki wiązarkę na taśmę stalową. Do produkcji maszyna wchodzi na żniwa roku 1877.
1876 Case konstruuje pierwszy przewoźny parowy zespół napędowy (lokomobilę). Jednakże ciągle konie służą jako siła pociągowa lokomobili.
1880 Powstaje firma J.I. Case Threshing Company po rozejściu się "The Big Four".
1882 McCormick konstruuje pierwszą snopowiązałkę.
1884 Jerome Increase Case udaje się samodzielnie na farmę w stanie Minnesota, na której znajduje się niesprawna młockarnia, której ani farmer ani miejscowy sprzedawca maszyn nie mogli naprawić. Case próbuje naprawić ją własnoręcznie. Gdy próby zakończyły się niepowodzeniem, podpala ją, a farmerowi dostarcza nową młockarnię. Case był wzburzony tym, iż niesprawna młockarnia pochodziła z jego fabryki.
1886 Firma Case staje największym na świecie producentem silników parowych.
1892 Case konstruuje pierwszy traktor spalinowy zwany traktorem Paterson'a. Firma Case jest pierwszym z grona dawnych producentów maszyn żniwnych, która skonstruowała traktor spalinowy. Jednakże, projekt ten nie zakończył się sukcesem i kolejny traktor spalinowy został skonstruowany w firmie Case w roku 1911.
1902 28 lipca 1902 z połączenia firmy Deering Harvester, Plano Manufacturing i Champion Line and Milwaukee Harvester powstaje firma International Harvester. Firma International Harvester posiada w rynku snopowiązałek udział wynoszący 90%. Kontrolę nad firmą mają Cyrus McCormick, Jr., Charles Deering, George Perkins i J.P. Morgan, którzy doprowadzili do konsolidacji i ją sfinansowali.
1905 Firma International Harvester konstruuje swój pierwszy traktor z napędem ciernym, w którym zastosowano stacjonarny silnik spalinowy firmy International Harvester oraz podwozie firmy Morton.
1910 International Harvester wprowadza na rynek model traktora o nazwie "Tytan". Nazwa ma swoje korzenie w greckiej mitologii, gdzie tytan oznaczał osobę "gigantycznej postury i wielkiej siły". Wielkie gabaryty i siła stały się tradycyjnymi elementami wyróżniającymi traktory firmy International Harvester.
1911 Case wprowadza na rynek pierwszy traktor spalinowy -- model 30-60
1919 International Harvester konstruuje pierwszy przemysłowy WOM (wał odbioru mocy).
1923 Bert Benjamin konstruuje pierwszy udany model uniwersalnego traktora do upraw międzyrzędowych - Farmall, i jeszcze w tym samym roku składa wniosek patentowy. Traktor zdobywa rynek pod nazwą "Farmall Regular”. Wyróżnia go rewolucyjna lekka konstrukcja, wysoki współczynnik mocy do wagi, nisko umieszczony przód z pojedynczym kołem sterującym i precyzyjny układ kierowniczy do prowadzenia prac polowych. Powstaje zunifikowany systemem traktorów oraz odpowiednich narzędzi do orki, prac polowych oraz żniwnych.
1936 Od 1 listopada 1936 wszystkie ciągniki, maszyny gąsienicowe oraz jednostki napędowe produkowane przez International Harvester są malowane na kolor czerwieni określony jako Harvester Red #50.
1939 9 sierpnia 1939 International Harvester wprowadza na rynek drugą generację traktorów Farmall - modele traktorów oznakowane literami. Obejmuje ona modele traktorów A i B (małogabarytowe), H (średniogabarytowe) i M (wielkogabarytowe).
1943 International Harvester konstruuje pierwszą maszynę do zbioru bawełny. Maszyna do zbioru bawełny H-10-H została zamontowana na modelu H traktora Farmall. Oba urządzenia można oglądać w Instytucie Smithsona.
1954 W miejsce starej serii traktorów oznakowanych literami zostaje wprowadzona nowa seria modeli oznakowanych cyframi.
1958 Zimą na przełomie 1957 i 1958 roku, w swej stodole w Red Lake Falls w stanie Minnesota, John Steiger wraz synami Douglasem i Mauricem konstruują pierwszy traktor Steiger. Był im potrzebny traktor o większej mocy silnika niż w modelach dostępnych na rynku. Traktor o wadze ok. 6800 kg służy rodzinie Steiger na ich farmie przez 10 lat.
1958 Loren Tyler zakłada firmę Tyler Manufacturing i rozpoczyna produkcję roztrząsarek typu ciągnionego oraz aplikatorów nawozów mineralnych.
1962 International Harvester wprowadza na rynek modele Farmall i International 706 i 806 o nowym wzornictwie, z mocniejszymi silnikami oraz dłuższym okresem eksploatacji.
1963 Case posiada sieć 125 filii, dystrybutorów w Wielkiej Brytanii, Francji, Południowej Afryce i Australii oraz 15 licencjobiorców w innych krajach. Dwadzieścia procent produkcji zakładów w USA idzie na eksport.
1965 International Harvester wprowadza modele traktorów Farmall 1206 i International 1206. Jest to pierwszy traktor do upraw międzyrzędowych w branży o silniku o mocy większej niż 100 KM.
1969 Stare logo z orłem firmy Case zostaje zastąpione nowym, o bardziej nowoczesnym wzornictwie.
1971 International Harvester wprowadza na rynek rodzinę traktorów International Farmall 66 z nowym silnikiem ośmiocylindrowym V-8.
1974 Oddział maszyn rolniczych firmy Case zmienia kolorystykę czerwieni i bieli, która była stosowana od 1954 roku.
1977 International Harvester wprowadza na rynek kombajny 1440 i 1460, w których zastosowanie znalazła technologia rotorowa zbioru Axial-Flow. Technologia Axial-Flow pozwala na optymalizację młócki i uzyskanie ziarna w lepszej jakości, a także na ograniczenie liczby części, co ułatwia konserwację maszyny. Na opracowanie, konstrukcję i testowanie tego rozwiązania zainwestowano kwotę 56 milionów $ i poświęcono milion roboczogodzin. Z biegiem czasu każdy z wiodących producentów maszyn rolniczych opracował pewną wersję technologii rotorowej, której pionierem była firma International Harvester.
1980 International Harvester produkuje innowacyjny przegubowy traktor do upraw rzędowych z napędem na cztery koła, w którym fotel operatora został umieszczony w tylnej części traktora.
1982 Wprowadzony zostaje ciągnik Steiger Panther 2000. Jest to pierwszy model ciągnika wyposażony w 12-biegową przekładnię typu powershift, elektroniczne dźwignie sterowania, komfortową kabinę Deluxe oraz układ hydrauliczny z kompensacją przepływu (PFC).
1983 Case zmienia kolorystykę traktorów serii 94 na czerń i biel. Wprowadzono regulacje rządowe zabraniające stosowania farb zawierających ołów, a wszystkie farby czerwone i żółte go zawierały.
1984 Case wprowadza nowe modele ciągników serii 94 z napędem na cztery koła, w tym model 4994, będący najsilniejszym ciągnikiem w historii firmy. Model 4994 posiada na wyposażeniu ośmiocylindrowy silnik V-8 z turboładowaniem o mocy 400 KM.
1985 Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę firmie Case na zakup International Harvester. Nowa firma - Case IH - staje się drugim pod względem wielkości producentem maszyn rolniczych na świecie. Posiada ona większe udziały w rynku, bogatszą paletę produktów oraz znacznie większą sieć dystrybutorów.
1986 W związku z perturbacjami na rynku producentów rolnych firma Steiger Tractor Incorporated wnosi na podstawie amerykańskich przepisów (Chapter 11) o ochronę przed dłużnikami. Firma Tenneco Inc., spółka matka Case IH, nabywa firmę Steiger, produkującą wówczas na poziomie 25% jej mocy produkcyjnych.
1988 Case IH wprowadza na rynek ciągnik Magnum – pierwszy ciągnik zaprojektowany od podstaw wspólnymi siłami inżynierów z International Harvester i Case
1988 Firma Case IH produkuje pierwsze ciągniki serii 9100 Steiger w barwach czerwieni. Case IH kontynuuje produkcję ciągników Steiger w kolorze zielonym aż do roku 1989
1988 W opinii magazynu Fortune kombajny, maszyny do sadzenia, ładowarki i koparki podsiębierne należą do grona najlepszych produktów wytwarzanych w USA.
1995 Case IH wprowadza zaawansowane systemy rolnicze (AFS). Supernowoczesny system rolnictwa precyzyjnego umożliwia farmerom monitorowanie zbiorów za pomocą technologii satelitarnej i optymalizację wydajności.
1996 Case IH nabywa kontrolne udziały w firmie Steyr Landmaschinentechnik GmbH z siedzibą w St. Valentin w Austrii Austria, będącej producentem ciągników przeznaczonych do stosowania rolnictwie na terenach górzystych.
1996 Na rynek zostaje wprowadzony ciągnik Steiger Quadtrac. Ten traktor wyposażony w silnik o mocy 360 KM posiada cztery odrębnie napędzane wózki gąsienicowe, które zapewniają lepszy kontakt z podłożem. Nowy model charakteryzuje mniejsze ubijanie podłoża, lepsza przyczepność oraz mniejszy poślizg.
1997 Zostaje wyprodukowany 40000 ciągnik marki Steiger.
1998 Case IH rozszerza swój udział w sektorze osprzętu poprzez zakup firmy Tyler Manufacturing.
1998 Magazyn "Business Week" wyróżnia ciągnik Magnum serii MS firmy Case IH w 10 rocznicę wprowadzenia go na rynek tytułem produktu roku.
1999 Case IH staje się częścią grupy CNH.
2000 Ciągnik MX270 ustanawia nowy rekord wśród ciągników do upraw rzędowych w teście przeprowadzonym w laboratorium na Uniwersytecie Stanu Nebraska.
2003 Firma ogłasza powrót do nazwy marki Farmall, wprowadzając na rynek nowe serie ciągników D i DX.
2003 Stutysięczny ciągnik Magnum opuszcza bramy zakładu produkcyjnego w Racine w stanie Wisconsin.
2003 Wiceminister i Minister Rolnictwa Federacji Rosyjskiej, Aleksiej Gordejew wraz z delegację rosyjskich urzędników wysokiego szczebla składa wizytę w centrali firmy Case IH w Racine w stanie Wisconsin w celu omówienia potencjalnej współpracy
2005 Ciągnik Steiger Quadtrack STX500 ustanawia rekord świata w orce, orząc 792 akrów (321 hektarów) ziemi uprawnej w ciągu zaledwie 24 godzin.
2006 Podczas wyścigów formuły pierwszej Grand Prix Kanady na torze w Montrealu w dniu 25 czerwca 2006 oraz Grand Prix Stanów Zjednoczonych na torze w Indianapolis w dniu 2 lipca 2006, bolidach zespołu Ferrari zostają ozdobione rzucającymi się w oczy naklejkami firmy Case IH.
2006 Firma Case IH wprowadza nową technologię belowania w kombajnie do bawełny. Kombajn Module Express 625 firmy Case IH jest pierwszym kombajnem w branży, w którym belowanie bawełny ma miejsce w trakcie zbiorów, co pozwala na oszczędność czasu, pracy i kosztów.
2007 W każdym kraju maszyny firmy Case IH mogą pracować przy użyciu zaaprobowanej mieszanki zawierającej 5 procent biodiesla (B5) i mają te same osiągi co na normalnym paliwie. Przy prawidłowej konserwacji oraz przestrzeganiu przepisów dotyczących paliwa, mieszanka zawierająca 20 procent biodiesla (B20) może być stosowana w ponad 90 procentach modeli maszyn sprzedawanych w Europie i Ameryce Północnej. A prawie 50% modeli maszyn sprzedawanych na całym świecie, w tym flagowy kombajn Axial-Flow 8010, może pracować, zgodnie z odpowiednimi protokołami, na 100 procentowym paliwie biodiesel (B100).
2008 Case IH wprowadza modele Gold Signature Edition, aby uczcić 50-lecie ciągników marki Steiger oraz 20-lecie ciągników marki Magnum. Ciągniki tej limitowanej serii są oznakowane specjalnymi etykietami, podpisanymi osobiście przez Randy Bakera, prezesa firmy Case IH.
2008 Ciągniki Farmall obchodzą swoje 85. urodziny, wprowadzając w tym czasie ponad 30 modeli.
2009 Firma Case IH wprowadza na rynek największą paletę kombajnów w branży wykorzystujących technologię Axial-Flow, w tym model Class IX 9120.
2010 Wprowadzenie modeli Puma, Puma CVX, Magnum oraz Steiger & Quadrac z technologią EfficientPower wyróżniających się niskim zużyciem paliwa i wyższą mocą.
2010 Premiera technologii Efficent Power EP (Wydajna Moc) zapewniającej niższe zużycie paliwa i wyższe osiągi dzięki wykorzystaniu układu Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR-only) firmy FPT Industrial.
2011 Od pierwszego stycznia wchodzi w życie podział Grupy Fiata na Fiat S.p.A. i Fiat Industrial S.p.A. Nowa spółka Fiat Industrial S.p.A. obejmuje markę Case IH.
2012 Marka Case IH obchodzi 25-lecie produkcji serii Magnum - najmocniejszego konwencjonalnego ciągnika na świecie.
2013 Dzięki fuzji Fiat Industrial z CNH Global, Case IH staje się marką wchodzącą w skład CNH Industrial N.V. Akcje CNH Industrial N.V. notowane są na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) i na Mercato Telematico Azionario we Włoszech (MI: CNHI).
2013: Wprowadzenie na rynek silnika z technologią HI-eSCR firmy FPT.
2013: 90. rocznica opracowania i skonstruowania ciągnika serii Farmall.
2014 Najmocniejszy na świecie seryjnie produkowany ciągnik rolniczy Quadtrac zostaje wybrany "Maszyną Roku 2014" w kategorii ciągniki XXL podczas targów Agritechnica 2013 w Hanowerze.

Źródło: Case IH Polska, 2015

Wróć do spisu treści