Historia firmy John Deere - Jaki ciągnik

Przejdź do treści

Historia firmy John Deere

Producenci
Historia John Deere'a, kowala i wynalazcy, stanowi część historii osadnictwa i rozwoju środkowo-zachodniej części USA — obszaru, który w XIX wieku osadnicy uważali za ziemię obiecaną. Od 1837 roku historię firmy John Deere współtworzą ludzie, miejsca i produkty, które są odzwierciedleniem naszych najważniejszych wartości: uczciwości, jakości, zaangażowania i innowacyjności.
Rok 1837 — W swojej kuźni w Grand Detour, w stanie Illinois, John Deere tworzy pług z polerowanej stali, który umożliwi pierwszym osadnikom wykonywanie orki w lepkiej i ciężkiej glebie na preriach Środkowego Zachodu.

Rok 1838 — John Deere zmienia się z kowala w producenta. W późniejszych czasach wspomina, że w 1839 roku wykonał 10 pługów, w 1841 roku 75, a w 1842 roku już 100.

Rok 1843 — John Deere i Leonard Andrus stają się „partnerami w dziedzinie produkcji i sprzedaży produktów kowalskich, produkcji pługów i pokrewnych rodzajach działalności.

Rok 1848 — Rosnąca produkcja pługów zostaje przeniesiona na Południowy Zachód, do miasta Moline w stanie Illinois, położonego w odległości 120 kilometrów od Grand Detour. Zalety Moline to możliwość wykorzystania siły wodnej i niższe koszty transportu. John Deere wchodzi w spółkę z nowym partnerem, Robertem N. Tate, który przenosi się do Moline i 28. lipca kończy budowę trzypiętrowego zakładu kowalskiego.


Rok 1850 — Firma zmienia nazwę na Deere, Tate & Gould.

Rok 1852 — John Deere wykupuje udziały swoich partnerów. Na przestrzeni następnych 16 lat firma występuje pod nazwami John Deere, John Deere & Company, Deere & Company oraz Moline Plow Manufactory.

Rok 1853 — Szesnastoletni Charles, jedyny żyjący syn John Deere'a, podejmuje pracę w firmie na stanowisku księgowego, po ukończeniu szkoły handlowej w Chicago.

Rok 1858 — Firma przechodzi trudny okres, spowodowany ogólnokrajowym kryzysem finansowym. W celu uniknięcia bankructwa dokonywane są przekształcenia własnościowe i zmienia się sposób zarządzania firmą. John Deere nadal piastuje stanowisko prezesa, ale faktyczne zarządzanie działalnością firmy przechodzi w ręce 21-letniego Charlesa Deere. Charles Deere zarządza firmą przez kolejnych 49 lat.

Rok 1861 — Rozpoczyna się wojna secesyjna. Podczas wojny farmerzy ze Środkowego Zachodu i ich dostawcy znakomicie prosperują, ponieważ zamówienia armii i nieurodzaj w Europie windują ceny plonów. To właśnie w trakcie wojny Środkowy Zachód staje się ogromnym zagłębiem rolniczym. Coraz lepsze maszyny rolnicze dają możliwość rozwoju nawet drobnym farmerom.

Rok 1864 — Firma John Deere uzyskuje pierwszy patent. Opatentowane zostały formy do odlewania stalowych pługów. Po upływie kilku miesięcy pojawia się następny, a trzeci w kolejnym roku.

Rok 1868 — Po 31 latach działalności w postaci spółek lub prywatnej własności koncern przyjmuje formę spółki pod nazwą Deere & Company. Na początku właścicielami jest czterech udziałowców, a po roku już sześciu. Charles i John Deere kontrolują 65 procent akcji.

Rok 1869 — Charles Deere i Alvah Mansur otwierają w Kansas City pierwsze przedstawicielstwo firmy, pod nazwą Deere, Mansur & Co. Częściowo niezależny dystrybutor produktów firmy John Deere, działający na określonym obszarze geograficznym, jest fundamentem, na którym opiera się dzisiejsza sieć regionalnych przedstawicielstw handlowych.

Rok 1873 — Panika z 1873 roku, spowodowana upadkiem nowojorskiego banku, rozpoczyna okres kryzysu z lat 70. dziewiętnastego wieku. John Deere zostaje wybrany na burmistrza Moline i piastuje to stanowisko przez dwa lata.

Rok 1875 — Gilpin Moore tworzy pług Gilpin Sulky Plow. Od teraz farmerzy nie muszą już chodzić za pługiem, ale mogą siedzieć podczas pracy. Pług staje się jednym z najlepiej sprzedających się produktów firmy w całym XIX wieku.

Rok 1876 — Z powodu pogarszających się perspektyw ekonomicznych i ogromnego wzrostu ilości nieściągalnych długów firma decyduje się obniżyć stawki o dziesięć procent. Po krótkim strajku robotnicy wracają do pracy, akceptując warunki płacowe. Zostaje zarejestrowany znak firmowy przedstawiający skaczącego jelenia.

Rok 1877 — W Moline powstaje firma Deere & Mansur Company, zajmująca się produkcją sadzarek do kukurydzy. Jest to podmiot całkowicie niezależny od przedstawicielstwa w Kansas City, chociaż nazwy brzmią podobnie. W 1909 roku firma Deere & Mansur Company stanie się częścią Deere & Company.

Rok 1878 — Podczas targów Paris Universal Exposition pług Gilpin Sulky Plow zwycięża test polowy, w którym ocenianych jest jeszcze 50 innych pługów, i zostaje wyróżniony wazą z Sevres, wartą 1000 franków. W następnym roku zostaje sprzedanych 5198 sztuk tego pługa, a w 1883 roku już 7824 sztuki.

Rok 1880 — Na początku dekady w ofercie firmy pojawiają się wozy konne, a zaraz po nich powozy. Do końca stulecia w katalogu firmy pojawią się jeszcze wozy konne Old Hickory, New Moline i Mitchell oraz powozy Derby, Red Star, White Elephant, Victoria, Goldsmith i Sterling.

Rok 1882 — Sadzarki do kukurydzy Deere & Mansur Company, wyposażone w innowacyjny obrotowy mechanizm sadzący, przynoszą 48 tys. USD zysku.

Rok 1883 — W latach 1879–1883 pięć najlepiej sprzedających się produktów to pługi bezkoleśne, pługi Gilpin Sulky, kultywatory, radła i brony. Mierząc jednostkową sprzedaż poszczególnych produktów, ilość sprzedanych pługów bezkoleśnych (224 062) przekracza łączną ilość sprzedanych pozostałych czterech produktów.

Rok 1886 — W wieku 82 lat umiera John Deere.

Rok 1888 — W latach 80. dziewiętnastego wieku na amerykańskich farmach pojawiają się ciągniki parowe. Firma John Deere produkuje pługi wieloskibowe przystosowane do współpracy z ciągnikami, ale nie same ciągniki. Epoka maszyn parowych trwa około 30 lat, a po nich nadchodzi czas na ciągniki napędzane silnikami spalinowymi.

Rok 1890 — Zarząd firmy John Deere rekomenduje sprzedaż firmy. Wśród chętnych pojawia się brytyjskie konsorcjum i inni zainteresowani, ale ostatecznie nie dochodzi do transakcji i firma pozostaje niezależna. Wchodzi w życie ustawa antymonopolowa Shermana (Sherman Antitrust Act). Określa ona m.in. wspólne ustalanie cen przez firmy działające w jednej branży jako działanie niezgodne z prawem.

Rok 1892 — Córka Charlesa Deere'a, Katherine, wychodzi za mąż za Williama Butterwortha, który w przyszłości zastąpi Charlesa na stanowisku dyrektora generalnego firmy. Druga córka Charlesa, Anna, wychodzi za mąż za Williama D. Wimana. Ich syn, Charles Deere Wiman, będzie następcą Williama Butterwortha.

Rok 1893 — Panika z 1893 roku, spowodowana gwałtownym spadkiem cen akcji na giełdzie nowojorskiej, rozpoczyna największy kryzys XIX wieku.

Rok 1894 — Cały kraj ogarnia moda na rowery. W katalogach branżowych pojawiają się modele Deere Leader, Deere Roadster i Moline Special. Po kilku latach moda ta wygasa. (Firma na krótko powraca do produkcji rowerów w latach 70. dwudziestego wieku).

Rok 1895 — Debiut magazynu The Furrow („Skiba”). Staje się on jednym z najbardziej znanych magazynów poświęconych rolnictwu.

Rok 1903 — George Mixter, kierownik fabryki pługów, przekonuje zarząd firmy do zamontowania w hali tokarek rozbudowanego systemu umożliwiającego kontrolę temperatury.

Rok 1907 — Umiera Charles Deere. Jego zięć, William Butterworth, obejmuje stanowisko dyrektora generalnego. W firmie zostaje wprowadzony nowy, bezskładkowy system emerytalny, obejmujący pracowników w wieku co najmniej 65 lat, którzy przechodzą na emeryturę po przynajmniej 20 latach pracy.

Rok 1910 — Zarząd przeprowadza gruntowną reorganizację. Celem jest skonsolidowanie poszczególnych zakładów w jedną całość, działającą pod kierownictwem zarządu firmy Deere & Company. Zgodnie z tym planem zunifikowano zakłady produkcyjne i filie, przygotowano się do nabycia innych firm oraz scentralizowano działy księgowości i planowania finansowego.

Rok 1911 — Po raz pierwszy w historii firma emituje 400 tys. akcji preferencyjnych. W następnym roku akcje są już notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rok 1912 — Firma Deere & Company zyskuje nowoczesną strukturę. W jej skład wchodzi 11 zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i jeden w Kanadzie oraz 25 organizacji sprzedażowych —20 w Stanach Zjednoczonych, w tym dział eksportu, oraz 5 w Kanadzie. Do firmy należy również tartak i 41 731 akrów lasów w stanach Arkansas i Luizjana. W East Moline powstaje fabryka Harvester Works.

Rok 1918 — Firma John Deere kupuje producenta ciągników Waterloo Boy. Ciągniki staną się podstawowym produktem w ofercie. W tym samym roku zostają sprzedane 5634 ciągniki Waterloo Boys, ale Ford Motor Company sprzedaje 34 167 ciągników Fordson. Kończy się pierwsza wojna światowa. Walczyło w niej 1611 pracowników firmy John Deere, spośród których poległo 37.

Rok 1919 — Cały kraj ogarniają protesty robotników. W Waterloo rozpoczyna się trwający trzy miesiące strajk, mający na celu uznanie przez firmę związków zawodowych. Jest to najpoważniejsza demonstracja pracowników firmy John Deere w całej dotychczasowej historii. Firma John Deere nie spełnia żądań strajkujących i strajk zostaje zakończony. Oznacza to, że w przedsiębiorstwie nadal nie działają związki zawodowe.

Rok 1920 — Nadchodzi kryzys ekonomiczny. Wraz z bankructwem ogromnej ilości farm kończy się „złoty wiek” rolnictwa. Wielu znanych producentów, między innymi General Motors, wycofuje się z produkcji ciągników. Federalna Komisja Handlu oskarża producentów narzędzi o spisek cenowy.

Rok 1921 — Nadal brak poprawy. Spadek sprzedaży wymusza masowe zwolnienia. Sprzedaż ciągników Waterloo Boy spada wręcz niewyobrażalnie: z 5045 sztuk w poprzednim roku, do zaledwie 79 sztuk. Wynagrodzenia tych, którzy zostają na stanowiskach pracy, zostają obniżone o co najmniej 10 procent.

Rok 1923 — Firma John Deere wprowadza model „D”. Był to sukces od samego początku, a zarazem pierwszy dwucylindrowy ciągnik budowany w Waterloo, który nosił znak firmowy John Deere. Był nieustannie produkowany przez następne 30 lat.

Rok 1925 — Biuro projektowe rozpoczyna prace nad ciągnikiem „GP” (od General Purpose — ogólnego przeznaczenia), który ma być odpowiedzią firmy John Deere na model IH-Farmall.

Rok 1926 — Nadwyżki produkcyjne farm z lat 20. niespodziewanie stają się problemem.

Rok 1927 — Firma wprowadza na rynek kombajn John Deere nr 2. Rok później w katalogach pojawia się model John Deere nr 1, mniejszy i bardziej popularny. Do roku 1929 modele nr 1 i nr 2 zostają zastąpione przez nowsze, lżejsze maszyny.

Rok 1928 — William Butterworth zostaje wybrany prezesem United States Chamber of Commerce. Najważniejsze decyzje związane z zarządzaniem działalnością firmy podejmuje teraz Charles Deere Wiman.

Rok 1929 — Na rynek wchodzi model „GP” Wide-Tread, ciągnik do upraw rzędowych. Jest to pierwszy trójkołowy ciągnik firmy John Deere, w którym pojedyncze przednie koło ma poruszać się między dwoma rzędami, a szeroko rozstawione koła tylnej osi mają się przemieszczać po zewnętrznej stronie tych rzędów.

Rok 1930 — Po licznych konsolidacjach na rynku pozostaje siedem firm oferujących pełną gamę maszyn rolniczych: John Deere, IH, Case, Oliver, Allis-Chalmers, Minneapolis-Moline i Massey-Harris. John Deere i IH dominują w większości kategorii.

Rok 1932 — Wielki Kryzys nabiera coraz większych rozmiarów, wymuszając masowe zwolnienia, obniżki płac i emerytur, skracanie czasu pracy i czasowe zawieszenie płatnych urlopów. Innowacyjny plan oszczędnościowy z lat 20. dwudziestego wieku zmniejsza obciążenia niektórych pracowników. Firma John Deere utrzymuje grupowe plany ubezpieczeniowe dla bezrobotnych, obniża czynsze za wynajem domów i mieszkań należących do firmy i uczestniczy w projektach robót publicznych.

Rok 1933 — Następuje niemal całkowity zastój. Sprzedaż spada do poziomu 8,7 miliona USD. Firma decyduje się pomagać zadłużonym farmerom, dopóki będzie to konieczne, nie zważając na powstające przez to straty finansowe. Ten krok zwiększa lojalność farmerów wobec firmy.

Rok 1934 — Pomimo trwającego kryzysu firma stawia na rozwój nowych produktów. Do produkcji wchodzi nowy ciągnik — model „A”. W 1935 roku dołącza do niego podobny, ale mniejszy, model „B”. Stają się one najpopularniejszymi ciągnikami w całej historii firmy, a ich produkcja trwa aż do 1952 roku.

Rok 1935 — Firma John Deere, zajmująca silną pozycję w branży ciągników kołowych, i firma Caterpillar, która wiedzie prym w branży ciągników gąsienicowych, łączą siły i włączają do własnej oferty produkty partnera. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży ciągników, przede wszystkim w stanie Kalifornia. Doskonała współpraca z czasem ulega stopniowemu osłabieniu, by w połowie lat 60. dwudziestego wieku całkowicie wygasnąć.

Rok 1938 — Projektant przemysłowy Henry Dreyfuss, we współpracy z inżynierami firmy John Deere, nadaje opływowy kształt ciągnikom „A” i „B”. Od tego czasu produkty firmy John Deere charakteryzują się również atrakcyjnym wyglądem, znakomicie dopasowanym do ich wysokich parametrów użytkowych.
Rok 1939 — Rozpoczyna się druga wojna światowa. Po zmianach stylistycznych wprowadzonych przez Henry Dreyfussa następuje ogromny wzrost sprzedaży ciągników serii „L”, produkowanych w zakładach Wagon Works w Moline od 1936 do 1946 roku.

Rok 1940 — Trwa ogromny postęp mechanizacji rolnictwa. Amerykańskie farmy stają się coraz większe i pracuje na nich coraz mniej osób. Pod koniec dekady użytkowanych jest około 1,6 miliona ciągników rolniczych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w roku 1930.
Rok 1942 — Charles Deere Wiman rozpoczyna służbę wojskową w stopniu pułkownika. Obowiązki tymczasowego prezesa firmy przejmuje Burton Peek. Przed powrotem do firmy John Deere w 1944 roku Charles Deere Wiman przez krótki czas kieruje pracami działu Farm Machinery and Equipment Division zarządu War Production Board.

Rok 1943 — Trwa wojna. Firma John Deere produkuje ciągniki wojskowe, amunicję, części lotnicze oraz pojazdy do przewodu towarów i pralni polowych.

Rok 1945 — Tradycyjna struktura firmy John Deere ulega osłabieniu, gdy jej pracownicy zakładają związki zawodowe. Negocjacje zbiorowe w sprawie wynagrodzeń i warunków pracy zastępują kultywowane od 105 lat tradycje indywidualnych rozmów z pojedynczymi pracownikami.

Rok 1947 — W nowych zakładach John Deere Dubuque Works powstaje nowy ciągnik: model „M”. Dwa lata później na rynek wchodzi model „M” z napędem gąsienicowym, sprzedawany pod nazwą „MC”. Jest to pierwszy krok w stronę powstania działu Worldwide Construction Equipment Division. Po wyposażeniu w przedni lemiesz ciągnik może pracować jako spycharka.

Rok 1948 — Zakłady produkcyjne Des Moines Works przekuwają miecze na lemiesze. Te nabyte od rządu zakłady, zajmujące się dotychczas produkcją amunicji, zaczynają wytwarzać maszyny do zbioru bawełny i uprawy roli. A w końcu zaczynają również produkować pługi.

Rok 1949 — Do produkcji wchodzi pierwszy ciągnik firmy John Deere napędzany silnikiem wysokoprężnym, model „R”.

Rok 1953 — Na rynek trafia model 70, największy z dotychczas produkowanych ciągników do upraw rzędowych. Początkowo dostępny z silnikiem benzynowym, silnikiem przystosowanym do zasilania różnymi rodzajami paliw lub silnikiem zasilanym gazem LPG, w końcu staje się pierwszym ciągnikiem do upraw rzędowych napędzanym silnikiem wysokoprężnym.

Rok 1955 — Po śmierci Charlesa Deere Wimana, jego zięć, William A. Hewitt zostaje wybrany na stanowisko prezesa, a następnie dyrektora generalnego. Będzie zarządzał firmą przez kolejnych 27 lat, a zarazem będzie ostatnim członkiem rodziny Deere'ów zajmującym te stanowiska.


Rok 1956 — Firma coraz bardziej przekształca się w ogólnoświatowy koncern produkcyjny. Zapada decyzja o wybudowaniu w Meksyku zakładu montażowego małych ciągników i o wykupieniu większościowych udziałów w niemieckiej firmie produkującej ciągniki i żniwiarki, w niewielkim stopniu obecnej również w Hiszpanii. W ciągu następnych kilku lat marka trafi do Francji, Argentyny i Republiki Południowej Afryki.

Rok 1958 — Rozpoczyna działalność firma John Deere Credit Company, finansująca zakupy maszyn firmy John Deere na rodzimym rynku.

Rok 1959 — Firma wprowadza do produkcji ciągnik 8010 Goliath o masie 10 ton, napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 215 KM — największy ciągnik, jaki kiedykolwiek zbudowano. Sprzedano zaledwie kilka egzemplarzy. Zakłady Des Moines Works odwiedza Nikita Chruszczow, I sekretarz KC KPZR.

Rok 1961 — Kończy się budowa nowego zakładu produkującego ciągniki i narzędzia, położonego w Rosario, w Argentynie. We Francji, w miejscowości Saran położonej w pobliżu Orleanu, rozpoczyna się budowa nowego zakładu produkującego silniki. W Moline rozpoczyna się budowa centrum administracyjnego firmy Deere & Company.

Rok 1962 — Firma John Deere świętuje 125 rocznicę działalności. W Dubuque w stanie Iowa rozpoczyna się budowa centrum projektowego. Firma wykupuje większościowe udziały w zajmującym się produkcją sprzętu rolniczego przedsiębiorstwie South African Cultivators, z siedzibą w pobliżu Johannesburga.

Rok 1963 — Firma John Deere wyprzedza firmę IH i staje się największym na świecie producentem i sprzedawcą ciągników i maszyn rolniczych i przemysłowych. Firma decyduje się również wkroczyć na rynek użytkowników niezajmujących się zawodowo rolnictwem i budownictwem, produkując i sprzedając ciągniki do pielęgnacji trawników i ogrodów oraz narzędzia, takie jak kosiarki i dmuchawy śniegowe.

Rok 1964 — Otwarcie centrum administracyjnego firmy Deere & Company. Projekt Eero Saarinena zdobędzie w przyszłości wiele nagród architektonicznych. Cele firmy oraz zasady stanowiące podstawę zasadniczych strategii i procedur zostają przedstawione w „Zielonych biuletynach”

Rok 1966 — Sztandarowy rok. Wartość sprzedaży po raz pierwszy w historii firmy przekracza 1 miliard USD. Dochody sięgają poziomu 78,7 miliona USD. Sprzedaż maszyn rolniczych osiąga rekordowy poziom czwarty rok z rzędu. W sprzedaży maszyn przemysłowych zostaje odnotowany największy w historii wzrost mierzony rok do roku. Sprzedaż maszyn i urządzeń do pielęgnacji trawników i ogrodów rośnie o 76 procent. Zatrudnienie na całym świecie osiąga rekordowy poziom.

Rok 1967 — Otwarcie pierwszego przedstawicielstwa handlowego maszyn budowlanych w Baltimore.


Rok 1969 — Zmniejsza się całkowita wartość sprzedaży, głównie z powodu spadku sprzedaży maszyn rolniczych. Działalność poza granicami kraju rozrasta się, ale nie przynosi zysków. Powstaje John Deere Insurance Group.

Rok 1970 — W firmie John Deere następuje reorganizacja struktury zarządzania, mająca na celu dostosowanie jej do rosnącej dywersyfikacji. Powstają trzy działy operacyjne: Farm Equipment and Consumer Products, działający w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Farm Equipment and Consumer Products, działający na rynkach zagranicznych, oraz Industrial Equipment, działający na całym świecie.

Rok 1971 — Hasło „Nothing Runs Like a Deere” pojawia się w reklamie skuterów śnieżnych, nowego produktu John Deere Horicon Works. Hasło zachowuje się na znacznie dłużej niż linia skuterów śnieżnych, która zostaje sprzedana w 1984 roku.

Rok 1972 — Na rynek wchodzą cztery nowe modele ciągników z rodziny „Generation II” z nadwoziem Sound-Gard, wyposażone w zabudowane stanowisko pracy operatora. Wartość sprzedaży maszyn rolniczych przekracza 1 miliard USD.

Rok 1974 — Trwa bezprecedensowy boom na produkty firmy John Deere, zwłaszcza na maszyny rolnicze, ale pojawiają się problemy z mocami produkcyjnymi. Inflacja powoduje wzrost kosztów. Firma przystępuje do realizacji największego w historii programu rozwoju. Do 1979 roku inwestycje w nowe zakłady przekroczą 1 miliard USD.

Rok 1975 — Powstają zakłady John Deere Davenport Works z siedzibą w Davenport, w stanie Iowa, wytwarzające podzespoły do maszyn przemysłowych.

Rok 1977 — Porozumienie z japońskim producentem, firmą Yanmar, umożliwia sprzedaż małych ciągników opatrzonych znakiem firmowym John Deere. W Waterloo powstaje unowocześnione centrum projektowe.

Rok 1979 — W firmie pracują 65 392 osoby, co oznacza najwyższy poziom zatrudnienia w historii. Wartość sprzedaży sięga 5 miliardów USD, a dochody 310 milionów USD. Obie wartości są na rekordowym poziomie.

Rok 1980 — Na rynek wchodzi pierwsza w branży 4-rzędowa maszyna do zbioru bawełny. Testy praktyczne wykazują, że zwiększa ona wydajność pracy o 85–95 procent.

Rok 1981 — Zakłady John Deere Tractor Works w Waterloo osiągają pełną sprawność operacyjną. Otrzymują nagrodę za najwyższą jakość wykorzystania komputerów w przemyśle produkcyjnym Stanów Zjednoczonych.

Rok 1982 — Robert A. Hanson obejmuje stanowisko ustępującego przewodniczącego zarządu, Williama A. Hewitta.

Rok 1983 — Wysoka inflacja z lat 70. jest przyczyną poważnej recesji, która znacznie ogranicza potrzeby i możliwości inwestowania w nowe maszyny rolnicze i budowlane. Przez większą część dekady warunki prowadzenia działalności są znacząco utrudnione.

Rok 1985 — Powstaje John Deere Health Care, Inc. Filia pod nazwą Heritage National Healthplan rozrasta się do końca stulecia w dostawcę usług medycznych dla ponad 700 pracodawców i ponad 400 tys. członków w pięciu stanach.

Rok 1986 — Trwający 163 dni strajk w Stanach Zjednoczonych ogromnie obniża produkcję. Na koniec roku łączna liczba zatrudnionych wynosi 37 481 osób, co oznacza 43-procentowy spadek w stosunku do 65 392 osób, które pracowały w firmie w 1979 roku. Do końca stulecia poziom zatrudnienia w firmie nie przekroczy 40 tys. osób.

Rok 1987 — Firma John Deere obchodzi 150 rocznicę swojej działalności. Utrzymujące się na niskim poziomie przychody rolników oraz spadek sprzedaży produktów firmy John Deere powodują straty netto w wysokości 99 milionów USD.

Rok 1988 — Po sześciu latach recesji, w trakcie której słabsi rolnicy, dealerzy i producenci zniknęli z rynku, gospodarka zaczyna się ożywiać. Sprzedaż firmy Deere & Company wzrasta o 30 procent w porównaniu z 1987 rokiem. Po dwóch latach strat pojawiają się rekordowe zyski, sięgające 315 milionów USD. Zostaje utworzona spółka joint venture z japońską firmą Hitachi, której zadaniem jest montaż koparek w Stanach Zjednoczonych.

Rok 1989 — Nabycie firmy Funk Manufacturing Company, producenta podzespołów układu przeniesienia napędu.

Rok 1990 — Hans W. Becherer, prezes od 1987 roku i dyrektor generalny od 1989 roku, zostaje wybrany na stanowisko przewodniczącego zarządu, zastępując tym samym przechodzącego na emeryturę Roberta Hansona.

Rok 1991 — Dział maszyn i urządzeń do pielęgnacji terenów zielonych, obsługujący rynki USA i Kanady, staje się niezależną jednostką organizacyjną. Od 1970 roku był on częścią działu maszyn i urządzeń rolniczych. Firma John Deere nabywa firmę SABO, europejskiego producenta kosiarek do trawy.

Rok 1992 — Zostaje wdrożony program zachęcający do wyposażania starszych modeli ciągników w konstrukcje chroniące przed skutkami wywrotki (ROPS) i w pasy bezpieczeństwa. W 1966 roku firma John Deere wprowadziła pierwszą dostępną na rynku konstrukcję ROPS do ciągników rolniczych, a następnie zrzekła się praw patentowych, nie pobierając za to żadnych opłat. Po raz pierwszy firma składa się z ośmiu strategicznych jednostek biznesowych.

Rok 1993 — Nowe ciągniki serii 5000, 6000 i 7000 umożliwiają zwiększenie udziału firmy w rynkach Ameryki Północnej i Europy. Wśród 20 konkurencyjnych firm sprzedających ciągniki na rynku niemieckim John Deere przesuwa się z miejsca trzeciego na pierwsze. Wartość sprzedaży działu maszyn i urządzeń do pielęgnacji terenów zielonych po raz pierwszy w historii przekracza 1 miliard USD.

Rok 1995 — Doskonałe wyniki „udowodniły, że firma Deere & Company stała się całkowicie nowym przedsiębiorstwem w każdym istotnym aspekcie”, jak stwierdzono w raporcie rocznym. Do wymienianych podstaw sukcesu należą: wiodące technologie zastosowane w produktach, ogromny nacisk na jakość oraz udoskonalone zarządzanie kosztami i aktywami.

Rok 1997 — Sprzedaż poza Stanami Zjednoczonymi osiąga poziom 3 miliardów USD, czyli więcej niż cała wartość sprzedaży firmy do połowy lat 70. dwudziestego wieku. Firma wykupuje część udziałów chińskiego producenta kombajnów. W śródmieściu Moline zostaje otwarte centrum John Deere Pavilion, wyposażone w nowoczesne systemy prezentacji i wystawy interaktywne.

Rok 1998 — Pomimo pewnego osłabienia kondycji przemysłu rolnego w poprzednim roku sprzedaż maszyn rolniczych bije kolejny rekord. Po raz pierwszy w historii dochody netto firmy sięgają poziomu 1 miliarda USD. John Deere kupuje firmę Cameco Industries, producenta maszyn do zbioru trzciny cukrowej. Zaczynają się prace przy nowych zakładach, w mieście Pune w Indiach, które mają produkować ciągniki.

Rok 1999 — Chociaż nie było to widoczne we wskaźnikach finansowych, rok 1999 jest przełomowy dla firmy John Deere. Firma odnotowuje rekordowy zysk w obliczu poważnego osłabienia kondycji ekonomicznej w rolnictwie, a wyniki podjętych w ostatnich latach działań, mających na celu przekształcenie firmy w elastyczną korporację o zasięgu globalnym, pomyślnie przechodzą pierwszy poważny test. Powstaje Special Technologies Group.

Rok 2000 — Hans Becherer przechodzi na emeryturę, a stanowisko dyrektora generalnego obejmuje Robert W. Lane. John Deere nabywa firmę Timberjack, wiodącego w skali światowej producenta maszyn dla przemysłu leśnego. W pobliżu miasta Pune w Indiach zostaje otwarty nowy zakład produkujący ciągniki. W Argentynie i Brazylii powstają biura kredytowe. Firma otrzymuje licencję na prowadzenie działalności bankowej na terenie Luksemburga, dzięki czemu John Deere Credit może finansować zakupy maszyn i urządzeń w całej Europie.

Rok 2001 — Po nabyciu firm McGinnis Farms i Century Rain Aid powstaje John Deere Landscapes.

Rok 2003 — Zawarcie porozumienia z firmą Home Depot. Po raz pierwszy w historii firmy kosiarki samobieżne są sprzedawane przez kanał masowej dystrybucji. Programy korzystania z usług małych/różnorodnych dostawców, opatrzone znakiem firmowym John Deere, otrzymują pierwszą w historii nominację, określaną jako „bardzo duży sukces”, nadaną przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Dzięki zyskom wypracowanym przez działy Commercial & Consumer Equipment oraz Construction & Forestry firma John Deere podwoiła dochody za 2003 rok. Sprzedaż maszyn wzrosła o 14 procent.

Rok 2004 — Rekordowe całoroczne dochody w wysokości 1,406 miliarda USD są ponad dwukrotnie wyższe niż przychody za rok 2003. Firma Deere & Company ogłasza plan zbudowania nowych zakładów produkujących ciągniki w brazylijskiej miejscowości Montenegro, w stanie Rio Grande do Sul. Według przewidywań zakład powinien osiągnąć pełną zdolność produkcyjną w drugiej połowie 2006 roku.

Rok 2005 — Firma Deere & Company otwiera montownię maszyn do siania i sadzenia Orenburgu w Rosji oraz przystępuje do tworzenia sieci dealerów w tym kraju. Ponadto firma ogłasza plany zbudowania nowego centrum, którego zadaniem będzie wspieranie prac projektowych i technologii informacyjnych. Centrum będzie znajdować się w mieście Pune w Indiach, w pobliżu zakładów założonej przez John Deere spółki joint venture zajmującej się produkcją ciągników. Firma John Deere inwestuje w projekty wykorzystywania energii wiatrowej w słabo zaludnionych obszarach Stanów Zjednoczonych i w celu prac nad energią wiatrową tworzy nową jednostkę biznesową zarządzaną przez John Deere Credit.

Rok 2006 — Wzrastająca obecność na rynkach całego świata pozwala uzyskać rekordowe dochody, sięgające 1,69 miliarda USD. Przewodniczący zarządu i dyrektor generalny Robert W. Robert W Lane otrzymuje tytuł „CEO of the Year”, przyznawany przez magazyn Industry Week. John Deere Landscapes staje się liderem w hurtowej sprzedaży maszyn, urządzeń i materiałów do zastosowań związanych z irygacją, pielęgnacją, oświetleniem i kształtowaniem krajobrazu na terenie Stanów Zjednoczonych. Zostają otwarte zakłady John Deere Tianjin Works. Są to nowe zakłady, zajmujące się produkcją przekładni. Mieszczą się w mieście Tianjin, w Chinach.

Rok 2007 — Akcjonariusze firmy Deere & Company wyrażają zgodę na podział akcji w stosunku dwa do jednego, w wyniku czego liczba akcji zwykłych wzrasta do 1200 milionów. Firma nabywa nowy zakład produkujący ciągniki, usytuowany w mieście Ningbo w Chinach. Deere & Company finalizuje proces nabycia firmy LESCO, Inc., wiodącego dostawcy produktów do pielęgnacji trawników, kształtowania krajobrazu, budowy pól golfowych i zwalczania szkodników. Magazyn Ethisphere umieszcza firmę John Deere na liście stu firm o najwyższych standardach etycznych — World's 100 Most Ethical Companies.

Rok 2008 — Firma Deere & Company tworzy spółki joint venture z producentami maszyn budowlanych w Chinach i Indiach. Firma John Deere ogłasza plany zbudowania w Rosji centrum obsługującego procesy dystrybucyjne i części zamienne oraz zajmującego się szkoleniami, w Niemczech europejskiego centrum technologii i innowacji — European Technology & Innovation Center, a w Kijowie na Ukrainie biura marketingowego. W wyniku nabycia firm T-Systems International i Plastro Irrigation Systems wytwarzających systemy irygacyjne rozrasta się dział John Deere Water.

Rok 2009 — Samuel R. Allen zostaje dziewiątym z kolei dyrektorem generalnym firmy John Deere. Nowy model globalnej działalności skutkuje połączeniem technologii, doświadczenia, kanałów oraz inwestycji Worldwide Agricultural Equipment Division i Worldwide Commercial & Consumer Equipment Division w jedną jednostkę biznesową o nazwie Agriculture and Turf Division. W Indiach zostaje powołana do życia spółka joint venture z firmą Ashok Leyland Limited. Jej zadaniem jest produkcja koparek podsiębiernych i ładowarek z napędem na cztery koła.
Rok 2010 — Budując nowe fabryki John Deere rozwija działalność w Europie i na rynkach wschodnich. Otwarcie European Technology Innovation Center (ETIC) w Kaiserslautern (Niemcy), które stanowi europejskie centrum rozwoju inteligentnych technologii i zaawansowanych projektów inżynieryjnych. W Domodedovo, na południe od Moskwy, John Deere otwiera linię montażową ciagników o dużej mocy oraz maszyn leśnych i budowlanych.

Rok 2011 — Otwarcie magazynu centralnego John Deere w Bruchsal zwiększa wydajność i możliwości sprzedaży części, dzięki czemu udoskonalony i przyspieszony zostaje proces realizacji zamówień dealerów.

Rok 2012 — John Deere obchodzi 175. rocznicę powstania firmy. Rok zostaje zakończony sprzedażą na poziomie 36.2 miliarda USD i przychodem w wysokości 3.1 miliarda USD.
Rok 2013 — John Deere Region 2 (Europa, CIS, Afryka Północna, Bliski i Środkowy Wschód) przeprowadza premierę produktów Ag i Turf  w Berlinie i Brandenburgu (Niemcy). Deere& Company zamyka rok ze sprzedażą na poziomie 37.8 miliardów USD  i przychodu w wysokości 3.5 miliarda USD.

Źródło: John Deere Polska Sp. z o.o., 2015
Wróć do spisu treści